şükela:  tümü | bugün
 • açık radyo'da pazartesi günleri yayınlanan program. serol teber ve $enol ayla sunuyorlar.
 • serol teber ve $enol ayla'nin 2004 yilinda acik radyo'da yirmialti hafta suren freud didiklemeleri. meraklisina eski kayitlar, yeniden de$ifre edilerek acik radyo internet sitesinde yayinlanmaya ba$lanmi$.
 • iyi ki yeniden veriliyor, dediğim keyifli program.

  sigmund freud'un kuramlarından ziyade biyografisi ve yaşadıklarının kuram üzerindeki etkileri serol teber ve şenol ayla tarafından "atomize" ediliyor. açık radyo'da her pazartesi 11'de dinleyebilirsiniz, vakit bulamazsanız açık radyo'nun sitesinde kayıtlar mevcut.
 • programın kayıtlarını deşifre ederek bu metinleri yayınlama olanağı tanıyan ışık ezber -bir dinleyici- sayesinde daha da zevkli hale gelen, freud'u izleyen program. "10 yıl sonra tekrar" olayı da şarap sesli hanımefendi şenol ayla ve aramızdan ayrılan ama aramızda kalmaya devam eden serol teber ile iletişim kurma olanağı sağlıyor.
 • arabada, otobuste, vapurda, ucakta zamanin nasil gectigini farketmeksizin keyifle dinlenebilecek icerikte podcast kayitlaridir.
 • bir süredir podcastini dinlediğim radyo programı.

  10 yıl önceden sesleniyor olmalarını bilmek biraz da olsa içimi burkuyor. iki konuşmacının da seslerindeki tını ve ton o denli güzel ki insan anlatılanlara ayrıca odaklanma ihtiyacı hissediyor; aksi halde seslerin yarattığı tantanayla raks edebiliyor zihniniz. e tabi bunda aralara sıkıştırdıkları o güzelim klasik parçaların da hakkı var.

  mevzumuz isimden de anlaşılacağı üzere freud. lakin öyle geniş çerçeveden bir sohbet var ki insan cehaletini kana kana doyurabiliyor. he bir de ben sondan başa doğru dinliyorum ki en son dinleyeceğim bölümde programa yeni başlıyorlarmış gibi heyecanlı olsunlar diye. ama bunun için ilk dinlediğim bölümde bir vedayla karşılaşmayı göze aldım. velhasıl kaliteli bir program, ıskalamayın derim.
 • benim için, en büyük radyoculuk olaylarından biri.
  otobüs ve tren yolculuklarımı, daha çekilebilir hale getirdikleri için serol teber ve şenol ayla'ya ne kadar teşekkür etsem azdır.
 • madrid'teki yalnız günlerime çok iyi gelmiş, dik sokaklarında küçücük kalmışken beni hiçbiryere götürüp orada tutmuş bir acayip radyo programı.
 • programdaki didiklemelerden biri de narsist insanın psikolojisini değiştiren buluşlar üzerinedir ve bu değişimler çok güzel özetlenir.

  --- spoiler ---

  .. ayrıca bir benzetmeyi, bir metaforu anımsatmak isterim: freud’un da dahil olduğu üç büyük aydınlanmacı, üç büyük düşünür, dünyada üç büyük devrim gerçekleştirmiştir denir. bunlardan birincisi kopernikus’tur. kopernikus 1541’de yaptığı, bir devrimle o zamana kadar inanılan, dünyanın kâinatın merkezi olduğu görüşünü tümüyle değiştirmiş ve yerkürenin dünyadaki uzaydaki sayısız yıldızdan bir tanesi olduğunu, hem de en küçümenlerinden bir tanesi olduğunu kanıtlamıştır. ve bu tabii ki teolojiye, din bilimlerine büyük bir darbe olmuştur. insanın ve dünyanın kutsal kutsallığını yıkan bir darbe. bu darbenin altından kalkmaya çalışılırken, bu kez darwin, insanın, tanrı’nın kutsal yaratığı değil, insanımsı maymundan bir devamı, şempanzelerle insanın ortak bir atadan evrimleştiklerini öngören teorisini ve kitabını, türlerin gelişimi kitabını yayımlamıştır. yeni bir sarsıntı geçirmiştir narsist insan, kendini beğenmiş insan. ardından da bu kez 1900 yılında freud, düşlerin kitabını düş yorumu’nu yazarak, bilinç dışı adını verdiği bir bölümde, bu kez insanın bilinçli dünyasının da gerçekte tamamen kültürel baskı altında, aslında bastırılmış duygularının, içgüdülerinin etkisiyle hareket ettiğini ve bunlara uygun olarak, bilinçli dünyasını hiç de bilinçli olmayan bir kaynaktan ortaya çıkan gerilimlerle motive ettiğini, buluştuğunu belirlemiştir.

  bu üç buluş, insanın dünyadaki yaşamını neredeyse altüst etmiştir. ya da onun yakınlarının söyledikleri bir tanımlamayla; bütün psikolojiyi değiştirmiştir.**

  --- spoiler ---
 • serol teber'in davranışlarımızın kökeni'ni okuduğum süre içinde internet aramaları yaparken denk geldiğim radyo programı. sözlü bir freud biyografisi. bir freud gemisindesiniz ama birçok limandan geçiyorsunuz.
hesabın var mı? giriş yap