şükela:  tümü | bugün
 • die gläserne manufaktur, yani cam fabrika.
  alman otomobil üreticisi volkswagen'in 2002 yilinda dresden'de kurdugu fabrikadir. phaeton ve bentley araclarinin üretilmektedir ve mükemmel mimarisiyle dikkat cekmektedir, dis cephesi nerdeyse tamamiyle cam, zemini de kanada akca agaciyla kaplidir. fabrikada sadece son birlestirme islemleri yapilir, önceki tüm agir isler zwickau'da halledilir. bu sebeple cam fabrikada ne gürültü, ne duman ne de atik sorunu bulunmaktadir. günde ortalama 250 ziyaretciyi* agirlayan muhtesem bir yapidir.

  http://www.glaesernemanufaktur.de/
 • rehber eşliğinde gezme şerefine eriştiğim transparan fabrika. dresden'e ulaştığınızda ister kaldığınız yerden (otel, hostel vs.) isterseniz kendiniz arayarak rezervasyon yaptırabiliyorsunuz. belirlenen saatte gittiğinizde rehber eşliğinde geziniz başlıyor. zaten daha binaya girmeden önce yapının dışı sizi etkiliyor. camdan bir müze izlenimi veriyor. bir fabrika binasından çok daha farkı bir şeymiş gibi gösteriyor bina kendisini. binaya girdiğinizde de durum farksız. yapının çoğunluğu cam malzemeden yapılmış olsa da sizi bir sıcaklık takip ediyor, zemin olsun, çalışanların gösterdiği ilgi ve yaklaşım olsun... rezervasyonumuza tam zamanında gidiyoruz arkadaşımla ve bize yaklaşık 20 dk beklememizi söylüyorlar. bina gerçekten her şeyiyle etkileyici ve oldukça sessiz. daha sonra rehberimizle karşılaşıyoruz. gayet güler yüzlü ve nazik. kendini tanıtıyor hemen ve farkediyoruz ki ingilizce turda yalnızca ben ve arkadaşım varız. rehberimiz bir buçuk saat boyunca güler yüzlülüğünü kaybetmeksizin anlattıkça anlattı ve sorduğumuz her soruyu kesintisizce yanıtlamayı da elden bırakmadı.

  rehberimizin verdiği bilgiler doğrultusunda, şuan fabrikada yalnızca phaeton üretildiğini öğrendik. insanlar bentley üretilecekse bu ingiltere olmalıdır saplantısındalarmış çünkü. bunun dışında fabrikada günde 44 phaeton üretiliyormuş ve volkswagen bunu daha da geliştirmeye çalışıyormuş. fakat durum şu ki, fabrikadaki üretimin çoğu aşaması el emeğinden geçtiğinden dolayı, normal bir fabrikadaki gibi (günde 1000den fazla araba üretimi) bir üretim yapabilmesi çok zor. günde 10 saat durmaksızın çalışmanın sürdüğü de öğrendiğimiz diğer bilgiler arasında. bunun dışında eğer bu fabrikadan bir araba sahibi olmak istiyorsanız, aylarca beklemek zorunda olduğunuzu da bilmelisiniz. gelecek altı ayda üretilecek arabalar şimdiden satılmış durumda olduğuna göre!

  fabrikayla ilgili öğrendiğimiz diğer hoş şey, her türlü taşımanın raylar üzerinden gerçekleştiriliyor olmasıydı... bir buçuk saatlik dolu dolu gezimizden sonra, "iyi akşamlar" denerek uğurlanıyoruz ve volkswagen üreticileri de istediklerini yerine getirmiş oluyorlar, ünlerini bu fabrikayla gerçek anlamda çok daha farklı ve prestijle gerçekleştiriyorlar. günde az araba üretebilirler ama her gün dedikleri gibi 500 turist ziyaret ediyorsa, reklamlarını gayet güzel yapıyorlar.
 • almanya’nın dresden şehrindeki, günde 10 ile 12 saat boyunca ziyaretçilere açık volkswagen üretim fabrikası. fabrikanın tamamı camekandan oluşmakta. dolayısıyla içeri girmeden bile ne olup bittiği gözlemlenebilir.

  şehrin içine fabrika kurmak abes gibi görünse de, gerek fabrikanın modern yapısı, gerekse lojistik anlamda fabrikanın içine kadar giren mevcut tramvay sayesinde şehre giren çıkan tırlar, kamyonlar görmüyorsunuz.

  fabrikanın içine kadar giren bu tramvaydan indirilen parçaları, insansız robotlar alıyor ve üzerlerinde bulunan kodlara göre gerekli yerlere sessiz sedasız ulaştırıyor. otomatik yürüyen bant etrafında çalışan ekip tüm elle yapılacak işleri yapıyor. yürüyen bant dediysem aklınıza hemen endüstriyel şeyler gelmesin. yere sıfır, yerde kullanılan malzemenin aynısı, sadece yürüyeni.

  üretim aşamasının bazı dönemlerinde araçların kaldırılması, yan çevirilmesi, montaj ve kontrol açısından gerekli olabiliyor. mühendis kullandığı bilgisayar sayesnde kolaylıkla aracı istediği kadar yükseğe kaldırabiliyor veya istediği gibi açı verebiliyor.

  üretimi tamamlanan araçlar yapının, kule şeklindeki camekan otoparkına bırakılıyor.

  http://www.youtube.com/watch?v=wq9xcusf2gk
  http://www.youtube.com/watch?v=0558cgboaju
  http://www.youtube.com/watch?v=1drkb-s_dfy