şükela:  tümü | bugün
 • goethe nin 25 yaşında, "bu akşam ölürüm beni kimse tutamaz" etkisi yaratarak toplu intaharlara sebebiyet veren eseri.kendisi intahar etmeye tırstığından, werther i intihara ettirerek rahatlamıştır.herkes onca uzun kitap yazamadığı için kitapta ki ölen werther ile yetinmemiş kapıp koyvermiştir.
 • bu kitabi okuduktan sonra ortaya cikan bir intihar salginindan sozedilir, ancak tabii ki bu salgin turkiyede gorulmemistir, nitekim dogan hizlan'in da dedigi gibi turkiye ne mutlu ki hicbir zaman bir intihar salginina sahne olmamistir.
 • 1 şubat ta yazar 25 indeyken 6 haftada yazmış bu eseri.dünyaca meşhur olmuş 25 inde.
  çok ender rastlanan bir şeydir bu günümüzde.
 • goethenin cogu toplumda kabul gormeyen intihar davranısını butun akıs boyunca ispatlar verip, gerekceler sunarak tek cozum olarak gostermeyi basardıgı oyku
 • devamı niteliğinde lotte'nin kocası öldükten sonra goethe ile buluşmasını konu alan thomas mann'ın lotte in weimar isimli eseri vardir yalnız alman edebiyatı kasmamı$ bir insan için i$kence niteliğinde olabilmektedir. yine de aynı goethe'nin werther'i gibi gerçek ile kurgunun güzel bir bile$imidir.
 • imkansız bir aşkın elemleriyle boğulan werther'in en sonunda çıkar yol olarak intiharı seçip sevdiği lotte'in aklına aşkını bu şekilde kazıdığı romantik, melankolik ve tematik roman. goethe her ne kadar bu romanı kendi yaşadığı bir aşk hikayesi üzerine kursa da, hikaye ayrıntılarda yapılan değişikliklere istinaden bir kurgu niteliği kazanır. okunduğu zaman werther (dolayısıyla goethe) gönüllerde yoğun bir takdir kazansa da (ki goethe aslında bu takdirleri engin şairaneliğiyle hakeder) gerçek goethe'nin kişiliğindeki kimi olumsuzluklar (uçarılığı, şıpsevdiliği, sadakatsizliği...) bir kenara bırakılmamalıdır. intiharla son bulan roman okuyucu üzerinde derin bir üzüntü ve sonrası hakkında büyük soru işaretleri bırakır. thomas mann'ın lotte'un yaşlılığında goethe'yi görmeye gelmesini anlattığı lotte in weimar'dası da bu boşluğu pek doldırmaz. aksine o zamanın politik bunalımlarıyla yoğrulmuş bu kitap beklentileri karşılamadığından düş kırıklığı yaratır.
 • bence romandaki en dikkat çekici nokta, hikayenin kendine yönelen bir aşkı reddedip, sadece bu aşkı yönelten kızla bir süre gönül eğlendirdiğini anlatan werther'in bir mektubuyla başlamasıdır. aynı werther hikayenin sonunda karşılık bulamadağı bir aşk yüzünden intihar edecektir...
 • pek coklari tarafindan goethe'nin kendi intihar gudusunden kurtulmak, karsiliksiz askini unutmak amacli yazdigi soylenen, akabinde goethe unlenip intihar saplantisini asarken dunyanin diger bolgelerinde melankolik ve aska batmis bulanmis genclerin sapir sapir intihar etmesini saglayan roman. rivayete gore donemin japon porselen uzeri cini motiflerinde werther deki tasvirlerden esinlenilmis kiliklar giydirilmis karakterlere rastlanir.
 • genç yaşta okursanız bu kitabı hayatınız kayar. kafanızdaki aşk wertherin kalbindeki aşkla şekillenir. kendi hayatınızdada kutsal güzellikte bir kız çıkar karşınıza ve wertherin acılarını tatmaya başlarsınız yudum yudum.
 • merak ettigim gercekten yazildigi yillarda genclerin intiharlarina neden olmusmudur.evet etkileyici, okuyunca ve sonralara dogru bogazin dugumlenir nefes almakta yutkunmakta zorlanirsin ama intihar...alman milleti icin bosuna reaktif demiyorlar.