şükela:  tümü | bugün soru sor
 • pds ve wasg'nin birlesmesiyle bugün germanistan'da kurulan sol parti. hayirli ve ugurlu olsun.

  http://www.linksfraktion.de/
 • oskar lafontaine ve gregor gysi'nin esbaskanligini yuruttugu sosyalist parti.
 • oylarını %8.7'den %12.9'a yükseltmiş olan antikapitalist sol parti.

  "darısı başımıza" demek istiyorum ama, sosyal demokrat partinin geldiği ırkçı-darbeci nokta düşünüldüğünde, önce adam akıllı bir kitle partisine ihtiyacımız var.

  (bkz: türk siyasetinde yeni sol parti ihtiyacı)
 • antikapitalist oldugu hayalleri görülen ortanin biraz solundaki parti. bildigin 30 yil öncesinin sosyaldemokrasisinin günümüzdeki devamcisidir. bati avrupada tony blair ve gerhard schröder tarafindan nihai sonuclarina ulastirilan sosyaldemokrasi projesinin ( siz onu isci sinifina ihanet olarak okuyun) 2009 kosullarinda restorasyon cabasidir.
  isin ilginci bu partinin batidaki oy tabani sosyaldemokrattir (parti yönetiminde oskar lafontaine tarafindan temsil edilmektedirler), ve kaybolup giden sosyal refah devletine oy vermektedir, dogudaki tabani ise bildigin sosyalisttir (yönetimde gregor gysi tarafindan temsil edilmektedirler), kaybolup gitmis alman demokratik cumhuriyetine (bkz: ddr) oy vermektedirler. asil mesele de burdadir, bu partinin yönetimi degil ama iste bu dogudaki tabani antikapitalisttir.
  alman emperyalizmi acisindan yine de bayagi bir basagrisi yaratmaktadir die linke, cünkü kapitalizmin bu krizinde dürüst sosyaldemokrat talepler bile asiri solcu gelmektedir sermaye sahiplerine!
 • yeşiller'i örnek almış, programına ekolojiyi eklemiş. bir de eğer anlamak istediğim gibi anlamıyorsam taslakta tembellik hakkı da var. parti içi sorunları çözdükleri an, taslak ekim'de oylanacak.

  hadi bakalım.
 • erfurt'ta 21-23 ekim tarihlerinde toplanan kurultayinda yeni parti programi kabul edilmistir. yeni program daha sol bir programdir. yakinda sitesinde bulunabilir.

  http://www.die-linke.de/…teitage/2parteitag2tagung/
 • uzun vadede kokain ve eroin kullanımın serbest bırakılması kararı, partinin aldığı diğer önemli kararları basınımızın tek taraflı habercilik anlayışı sebebiyle gölgelenmiş bulunmakta ..

  partinin aldığı önemli karaların bir kısmı şöyle;

  demokratik sosyalizm e geçilmesi,
  banka ve enerji sektörleri devletleştirilmesi,
  miras, tekel karları ve büyük mal varlıklarına yüksek vergiler konulması,
  haftalık çalışma süresinin 30 saate düşürülmesi,
  asgari ücretin ortalama gelirin yüzde 60’ı tutarına denk getirilmesi gibi tarihi önemde kararlara imza atıldı.
  nato’nun dağıtılması,
  almanya’nın nato’dan çekilmesi, alman ordusu’nun ülke dışında görevlendirilmesinin ve de silah satışının yasaklanması
  kongrede ayrıca partinin olası koalisyon görüşmelerinde aşılmaması gereken kırmızı çizgileri de belirlendi. buna göre; ordunun savaş birliği olarak görev yapmasını isteyen, silahlanmayı hızlandıran, kamu hizmetlerinin verilmesini engelleyecek özelleştirmeleri ve sosyal haklarda kesinti yapacak hükümet oluşumlarına katılmayacak.

  http://www.yeniozgurpolitika.org/…upel=nuce&id=3071

  edit: ayrıca http://www.birgun.net/…=10&year=2011&action=catlist
 • bunların spd'den oy çalmak, bir kısım eyalatleri ve dahi ülke yönetimini cdu'ya altın tepsi içinde sunmaktan gayri bir meziyetlerine tanık olamadım bugüne kadar.
  tamam söylemleri iyidir, programı hoştur, antikapitalisttir ama o kadar işte.asla iktidara gelemeyeceklerdir, gelseler bile bu söylemleri anında unutacaklardır.ayağı yere basan politikalar üretmemektedirler, zaten öyle olsalar spd'den bir farkları kalmayacak.
  boku bokuna oyları bölüp merkel'in ikinci defa seçilmesine ön ayak olmuş, hatta nrw gibi spd'nin en önemli kalesinin düşmesine sebep olmuşlardır.zaten son zamanlarda artık halk da kendilerine verdiği desteği azaltmış, ille de kaos isteyen seçmenler korsanlar partisine yönelmiştir.