şükela:  tümü | bugün
 • pds ve wasg'nin birlesmesiyle bugün germanistan'da kurulan sol parti. hayirli ve ugurlu olsun.

  http://www.linksfraktion.de/
 • oskar lafontaine ve gregor gysi'nin esbaskanligini yuruttugu sosyalist parti.
 • lafontaine alman sol liberallerinde "machtgeil" olarak algılanıyor fekat siyasetten bahsederken bunun bir handikap olarak algılanması, diğer siyasetçilerin sanki hiç öyle iktidar heveslisi oportünist yanları yokmuş gibi düşünülmesi de garip. neticede burda tüm mesaisini insanlardan oy almaya harcıyan, hayatını buna adamış insanlardan bahsetmiyor muyuz? bahsediyoruz. hem lafontaine'in günahlarından bahsederken alamanyanın başına gelen en kötü şeyin schröder olduğu da unutuluyor kanımca. spd bir "pragmatizm" söylemi altında, her iktidara geldiğinde "biraz pragmatik olmalıyız" diyerek neoliberal reformlara gidiyor; merkel ve cdu'su "aman bizi azgın kapitalist bellemesinler" diye spd'den daha temkinli davranıyor "reformlar" konusunda. nitekim bugün seçim yarışında at koşturan partilere şöyle bir bakınca, "reform" ortak adı altında süregiden neoliberalleşme sürecini "common sense" bellememiş tek parti die linke gibi duruyor. yeşillere gelirsek, adamlar jamaika koalisyonu filan gibi şeylerden bahsediyorlar olucak iş mi? (yeşiller, cdu ve fdp'den oluşucakmış bu koalisyon-oha-).

  bir de fdp mevzusu var, bu guido westerwelle uzun zaman gizli eşcinseldi, o zamanlar iyiydi, kimliğini saklarken. sonra birden out oldu, tüm "gerginliği" yok oldu, iyice çekilmez bir adam oldu. dünyayı sarsan finansal krize karşı liberal partinin başkanı westerwelle: "bu kriz karşısında dünya görüşümün tasdik olduğunu görmek beni memnun ediyor!" fakyu ww. fakyu. 20. yy tarihinde görülmemiş devlet müdaheleleriyle ekonomi canlandırılmaya çalışılıyor, westerwelle "haklı çıktım!" diyor. wtf? üstelik daha beterini söyliyeyim; eğer anket sonuçlarına itibar ediceksek, fdp'nin aldığı oy oranı epeyce yükselmiş durumda. ne oluyor lan burda? faz gazetesinin verdiği fdp gazları işe yarıyor galba.

  netice olarak almanya'da durumlar böyle, seçim öncesi bildireyim de sizi biraz aydınlatayım dedim. ben oy verebilsem ahanda bu heriflere verirdim, fdp'ye inat, die linke'yi popülist diye aşağılayanlara inat.
 • oylarını %8.7'den %12.9'a yükseltmiş olan antikapitalist sol parti.

  "darısı başımıza" demek istiyorum ama, sosyal demokrat partinin geldiği ırkçı-darbeci nokta düşünüldüğünde, önce adam akıllı bir kitle partisine ihtiyacımız var.

  (bkz: türk siyasetinde yeni sol parti ihtiyacı)
 • antikapitalist oldugu hayalleri görülen ortanin biraz solundaki parti. bildigin 30 yil öncesinin sosyaldemokrasisinin günümüzdeki devamcisidir. bati avrupada tony blair ve gerhard schröder tarafindan nihai sonuclarina ulastirilan sosyaldemokrasi projesinin ( siz onu isci sinifina ihanet olarak okuyun) 2009 kosullarinda restorasyon cabasidir.
  isin ilginci bu partinin batidaki oy tabani sosyaldemokrattir (parti yönetiminde oskar lafontaine tarafindan temsil edilmektedirler), ve kaybolup giden sosyal refah devletine oy vermektedir, dogudaki tabani ise bildigin sosyalisttir (yönetimde gregor gysi tarafindan temsil edilmektedirler), kaybolup gitmis alman demokratik cumhuriyetine (bkz: ddr) oy vermektedirler. asil mesele de burdadir, bu partinin yönetimi degil ama iste bu dogudaki tabani antikapitalisttir.
  alman emperyalizmi acisindan yine de bayagi bir basagrisi yaratmaktadir die linke, cünkü kapitalizmin bu krizinde dürüst sosyaldemokrat talepler bile asiri solcu gelmektedir sermaye sahiplerine!
 • yeşiller'i örnek almış, programına ekolojiyi eklemiş. bir de eğer anlamak istediğim gibi anlamıyorsam taslakta tembellik hakkı da var. parti içi sorunları çözdükleri an, taslak ekim'de oylanacak.

  hadi bakalım.
 • erfurt'ta 21-23 ekim tarihlerinde toplanan kurultayinda yeni parti programi kabul edilmistir. yeni program daha sol bir programdir. yakinda sitesinde bulunabilir.

  http://www.die-linke.de/…teitage/2parteitag2tagung/
 • uzun vadede kokain ve eroin kullanımın serbest bırakılması kararı, partinin aldığı diğer önemli kararları basınımızın tek taraflı habercilik anlayışı sebebiyle gölgelenmiş bulunmakta ..

  partinin aldığı önemli karaların bir kısmı şöyle;

  demokratik sosyalizm e geçilmesi,
  banka ve enerji sektörleri devletleştirilmesi,
  miras, tekel karları ve büyük mal varlıklarına yüksek vergiler konulması,
  haftalık çalışma süresinin 30 saate düşürülmesi,
  asgari ücretin ortalama gelirin yüzde 60’ı tutarına denk getirilmesi gibi tarihi önemde kararlara imza atıldı.
  nato’nun dağıtılması,
  almanya’nın nato’dan çekilmesi, alman ordusu’nun ülke dışında görevlendirilmesinin ve de silah satışının yasaklanması
  kongrede ayrıca partinin olası koalisyon görüşmelerinde aşılmaması gereken kırmızı çizgileri de belirlendi. buna göre; ordunun savaş birliği olarak görev yapmasını isteyen, silahlanmayı hızlandıran, kamu hizmetlerinin verilmesini engelleyecek özelleştirmeleri ve sosyal haklarda kesinti yapacak hükümet oluşumlarına katılmayacak.

  http://www.yeniozgurpolitika.org/…upel=nuce&id=3071

  edit: ayrıca http://www.birgun.net/…=10&year=2011&action=catlist