şükela:  tümü | bugün
 • 1934 haziran temuz arasi hitler in emri ile sa nin basi ernst roehm ve yardimcilarinin
  heinrich himmler ve ss adamlari tarafindan assassinate edilmesi
 • hitler'in kontrolden çıkan ve kendisine prestij kaybettirdiğini düşündüğü sa liderlerini ve iktidarı önünde engel olabileceğini düşündüğü devlet içinde etkili tüm rakiplerini bir toplantı duyurusuyla biraraya getirerek öldürttüğü olay. 1934 yılında meydana gelmiş ve aslında toplam üç gün sürmüştür. resmi kayıtlara göre 85, tahminlere 200 kişi kurşuna dizilmiştir.
 • ernst roehm emrindeki 3 milyon kisilik sa kuvvetiyle almanya'nin en korkulan adami haline gelmis ve hitler'in birbiriyle rekabet etmelerine izin verdigi liderlerin en dominanti olmustu. hermann goering,joseph goebbels, heinrich himmler roehm'in ivedilikle ortadan kaldirilmasindan yana idiler ve sa'ni gucunu one surerek hitler'i de ikna etmeyi basardilar. ayrica onemli baska bir husus da nazi iktidarini destekleyen albert voegler, gustav krupp, alfried krupp, fritz thyssen ve emile kirdorfgibi sanayiciler de roehm'in ekonomi hakkindaki sosyalist goruslerinden hic hosnut degillerdi, bu da onlari dogal olarak en guclu muhalefet lobisi haline getiriyordu.
  ilk baslarda himmler ve ekibi tarafindan gelen enformasyona inanmak istemeyen ve nazi hareketi gelisiminde cok buyuk payi olan roehm'i bir kalemde silmek istemeyen hitler baskilara daha uzunca bir sure dayanamadi ve sa'ya darbeyi indiren duzmece bir toplanti icin tum sa ileri gelen subaylarini wiesse yakinindaki hanselbauer hotel'ine cagirdi. daha sonra ise olanlar oldu.
 • alm. uzun bıçaklar gecesi. "es wird eine nacht der langen messer geben", bazı kafaların uçacağını anlatmak için kullanılan bir deyimdir.

  (bkz: la caduta degli dei)
  (bkz: belki bir takım kafalar kesilecektir)
 • 1934'te, almanya'da. hitler dava arkadaşı, zor yıllarının yoldaşı ve sa diye bilinen paramiliter hücum birlikleri'nin komutanı ernest röhm ve yardımcılarını 30 haziran gecesi yok etmişti. çünkü kendisine körü körüne bağlı 1.5 milyon kahverengi gömlekli ile röhm, hitler'den bile güçlü konuma gelmişti. röhm, hücresine atılan silahı şakağına dayayıp tetiğe basarken, dünyaya veda niyetine "cehennemde görüşürüz adolf" diye bağırmıştı. 11 yıl sonra buluştular.

  not: alıntıdır.
 • 30 haziranı 1 temmuza bağlayan gece gerçekleşmiştir.

  ernst röhm; gece baskını sırasında tutuklanıp münihte cezaevine kapatıldıktan sonra, 1 temmuz günü, hitler'in kurmayları tarafından hapishanede kendini öldürmesi için, hücre masasına, (sa putsch'unu, sa'nın hitler karşısında düzenlemeyi kurguladığı iddia edilen hareketin haber metni yer alan bir gazete küpürü ile birlikte) bırakılan silaha dokunmayarak; 10 dakika sonra ellerinde 1er silahla gelen iki kurmayın çıplak göğsüne açtıkları ateş sonucu öldürülmüştür.
 • it iti ısırmaz atasözünün yalan olduğu;
  bir yaz gecesi kabusu...
  ikinci dünya savaşı'na ilgi duyan insanları cezbedebilecek bir satırbaşı ve hitler'in cinnetine dair en güzel örneklerden biri.
 • bu gecenin hedefteki kahramanı ernst roehm*, adolf hitler'e sen diye seslenebilen tek kişiymiş koca ülkede. buarada eva braun da siz mi diyordu onu bilemeyeceğim.