*

şükela:  tümü | bugün
 • 1934 haziran temuz arasi hitler in emri ile sa nin basi ernst roehm ve yardimcilarinin
  heinrich himmler ve ss adamlari tarafindan assassinate edilmesi
 • hitler'in kontrolden çıkan ve kendisine prestij kaybettirdiğini düşündüğü sa liderlerini ve iktidarı önünde engel olabileceğini düşündüğü devlet içinde etkili tüm rakiplerini bir toplantı duyurusuyla biraraya getirerek öldürttüğü olay. 1934 yılında meydana gelmiş ve aslında toplam üç gün sürmüştür. resmi kayıtlara göre 85, tahminlere 200 kişi kurşuna dizilmiştir.
 • alm. uzun bıçaklar gecesi. "es wird eine nacht der langen messer geben", bazı kafaların uçacağını anlatmak için kullanılan bir deyimdir.

  (bkz: la caduta degli dei)
  (bkz: belki bir takım kafalar kesilecektir)
 • 1934'te, almanya'da. hitler dava arkadaşı, zor yıllarının yoldaşı ve sa diye bilinen paramiliter hücum birlikleri'nin komutanı ernest röhm ve yardımcılarını 30 haziran gecesi yok etmişti. çünkü kendisine körü körüne bağlı 1.5 milyon kahverengi gömlekli ile röhm, hitler'den bile güçlü konuma gelmişti. röhm, hücresine atılan silahı şakağına dayayıp tetiğe basarken, dünyaya veda niyetine "cehennemde görüşürüz adolf" diye bağırmıştı. 11 yıl sonra buluştular.

  not: alıntıdır.
 • 30 haziranı 1 temmuza bağlayan gece gerçekleşmiştir.

  ernst röhm; gece baskını sırasında tutuklanıp münihte cezaevine kapatıldıktan sonra, 1 temmuz günü, hitler'in kurmayları tarafından hapishanede kendini öldürmesi için, hücre masasına, (sa putsch'unu, sa'nın hitler karşısında düzenlemeyi kurguladığı iddia edilen hareketin haber metni yer alan bir gazete küpürü ile birlikte) bırakılan silaha dokunmayarak; 10 dakika sonra ellerinde 1er silahla gelen iki kurmayın çıplak göğsüne açtıkları ateş sonucu öldürülmüştür.
 • it iti ısırmaz atasözünün yalan olduğu;
  bir yaz gecesi kabusu...
  ikinci dünya savaşı'na ilgi duyan insanları cezbedebilecek bir satırbaşı ve hitler'in cinnetine dair en güzel örneklerden biri.
 • bu gecenin hedefteki kahramanı ernst roehm*, adolf hitler'e sen diye seslenebilen tek kişiymiş koca ülkede. buarada eva braun da siz mi diyordu onu bilemeyeceğim.
 • parti içindeki tamamlayıcı devrim yanlılarının ülke içinde yarattıkları beklenti havası, ayrıca bu olayın gerçekleşmesinde etkendir. roehm'un başını çektiği grup dev endüstri kuruluşlarının devletleştirileceği ikinci bir alman milli devrimini savunurken, hitler yanlıları italyan korporotizmini model almış ve devletleştirmenin bolşevizmin ta kendisi olduğunu söylemişlerdir.

  neticede roehm'ün ortadan kaldırılması ve teşkilatının ss'e dönüştürülmesiyle, parti içindeki taraftarları da büyük oranda sindirilmiş (dr.goebbels, gottfried feder), tamamlayıcı devrim fikri de partiden ve ülkeden kazınmıştır.

  kazınmıştır fakat alman sanayi ve ticaretinin hitler'in kukla milli burjuvası elinde göreceği muamele, ernst roehm'ün kamulaştırmasından çok da farklı değildir. ülke genelindeki tüm girişimler, özellikle ağır sanayi devletin savaş ekonomisine göre üretim planlamasına tabi tutulmuş, işçilerin iş değiştirmesi yasaklanmış, iş koşulları topyekün bir reformla iyileştirilmiş, devlet eliyle bir kukla alman işçi cephesi kurulmuş, patronların mevcudiyeti devletin maaşlı bekçiliğinden ileri götürülmemiştir ki zaten ülkedeki sivil her kurumu devlet kontrolündeki askeri disipliniyle ezen bir diktatörün, başlayacağı savaşı sürdürebilmek için elinde tutmaya zorunlu olduğu üretim kaynaklarını özel sektörün insafına terk etmesi mümkün değildir.
hesabın var mı? giriş yap