şükela:  tümü | bugün
  • fatih akın ın alıp okumamızı istediği selim özdoğan romanı.

edit: millet bunu okuyun deyor, jenerikte yazı geçti.
  • ''yaşamın kıyısında'' filminin ev ödevidir fakat hiç bir kitap evinde bulunmamaktadır.
  • uzun süredir hiçbir kitap beni böylesine sürüklememiş, içimi böylesine acıtmamıştı.

bir dönemi, bize çok da uzak olmayan ama unuttuğumuz bir dönemi anlatır. selim özdoğan ın 2005'te yayınladığı kitabın bizde birinci baskısı kasım 2007 de istiklal kitabevi tarafından yapılmıştır. fatih akın önerdiğinden habersiz, bir can dostumun hediyesi olduğu için okuduğum bu kitaptan sonra benim de ev ödevim yaşamın kıyısında filmini izlemek olmuştur kuşkusuz.

kitabın arka kapağında şöyle yazar :

kırklı yıllarda başlayıp altmışlı yıllarda son bulan bir kuşak hikayesi. bir ailenin üç kuşak boyunca yaşadıklarına yönelmiş titiz bir kalem. anadolu'nun ve anadolu insanının modernleşme sancılarının trajik anlatısı...

timur adında bir demircinin baba ve birey olarak yaşadığı derin çatışma, toplumun çatışmalarına, yeni ile eski arasındaki bocalamaya da karşılık geliyor.

babanın üzerine titrediği kızı gül'ün kendini yeniden var etme mücadelesi, sonu gelmeyen çetin bir savaşa dönüşüyor. sinemayı neredeyse yarım asır geç keşfeden anadolu insanının, perdenin büyülü dünyasından yansıyan hayali cennetle tanışması, gül'de derin bir özlemin isyancı tohumlarını yeşertiyor. modernleşmenin vaat ettiği cennetin tek adresi vardır gül için: almanya.

demircinin kızı gül, çocukluğundan yetişkinliğine dek taşranın tüm acımasızlığını, tutuculuğunu, vahşetini, neşesini ve komedisini hayatının her anında yaşar. üvey anne, istemediği bir evlilik, zorunlu katlanma, "el ne der" kaygısı gibi anadolu'nun hala tam olarak kurtulamadığı karabasanları onu, içinde başkaldıran, dışında ezik bir kadına dönüştürür.

türkiye'de büyük ilgi çeken fatih akın ın temmuzda isimli filmi, aynı zamanda selim özdoğan ın aynı adlı romanıdır. yine fatih akın ın yaşamın kıyısında adlı filmi, demircinin kızı nı 'kültürel bir imge' olarak kullanmıştır.
  • kitabı okumamış olanlar için yorum yapmayayım dedim ama arka kapaktaki bir cümleye takıldım kaldım:

...modernleşmenin vaat ettiği cennetin tek adresi vardır gül için: almanya. ...

nedense insanın aklında sanki gül isyan ederek almanya'ya gidiyormuş gibi bir etki bırakıyor. halbuki gül yaşamındaki her şey gibi öyle olması gerektiği, kendisinden öyle istendiği için gidiyor almanya'ya.

bu kitabı bitirdim ve elim boşlukta kaldı...

hayat ve kitap hala devam ediyordu.
  • okuyucuyu uzun tasvirlerle sıkmayan, kolay bir anlatıma sahip selim özdoğan kitabı. yaşamın kıyısında filminde gördüğümüz kapakla türkiyede satılmamakta olan bu romanın ikinci baskısını internetten temin etmek oldukça kolay. hakikatten de üç kuşaklık bir hikayeyi anlatmış yazar. kitabı okurken gelecekte olacaklarla ilgili küçük satırlarda anlatılanlar, kitabı kapatsanız dahi aklınızı kurcalamaktan geri kalmıyor.
    ayrıca (bkz: köfter)
  • --- spoiler ---

gonusu ne bu kitabın da?!

--- spoiler ---

(bkz: auf der anderen seite)
  • beş yıldır arayıp bulamadığım kitap. elinde olan varsa ücreti karşılığında talibim.

edit: cusa geldi sirrin asikar eyledi sayesinde buldum.
  • uzuunca bir süredir arayıp bulamadığım kitap. nerede satıldığını bilen, gören, duyan varsa yeşillenmeyi bekliyorum.
  • benim de aradığım ancak bulamadığım kitaplar arasında dır. hırs yaptım buldum. sevgili sahaf amcam 120 tl fiyat istedi. birde; biliyorsun bu kitabın baskısı yok diye de üstüne ekledi. belli bir miktar para vermeyi zaten aklıma koymuştum ama 120 diince geri çıktım, söve söve evin yolunu tuttum. vardır be hacılar biriniz de bu kitap, yapın bir güzellik yeşillendirin(olur ücreti de konuşuruz gel sen). valla çok istiyorum, harbi bak.