şükela:  tümü | bugün
 • türkçesi dalga olan, roman denemeyecek kadar ince morton rhue kitabı.
 • gerçek bir olayı anlatan ince ve etkileyici romanımsı.

  --- spoiler ---

  nazi dönemini anlatan bir tarih hocası, dersten sonra bir öğrencisinin bu olaylara nasıl göz yumulduğu ve nasıl kimsenin itiraz etmediği sorusuna cevap veremediği için o dönemi daha iyi incelemek ister. ve bunun için deneysel olarak gençlerin nasıl nazi hareketine katıldıklarını ve nasıl etkilendiklerini görmek ve göstermek için sınıfında sıkı bir disiplin modeli kurar. herkes eşittir, hocaya cevap verirken efendim diye başlarlar cümleye, disiplin ve birlik had safhadadır ve bu grubun adını dalga koyar hoca. yalnız bu olay fazlaca yayılır ve hoce kendini führerliğe kaptırır yavaştan, çocuklar da dalga grubuna katılmayanlara şiddet göstermeye başlarlar, okul gazetesinde dalga karşıtı yazı yazan laurie dolabına "düşman" yazıldığını görür ve erkek arkadaşı ona şiddet göstermeye kalkar, gruptan olmayanlar ve grubun işaretini yapmayanlar maça alınmazlar vs.. velhasıl işler çığırından çıkar.
  neyse ki hoca son anda bi toplantı yapar ve bütün grubu toplar. onlara önce daha da gaza getiren bi konuşma yapar. ardından da bir video görüntüsünde daha önce gösterdiği yahudi katliamını, vahşeti vs. yi gösterir. onların da bu hale gelebileceklerini söyler. grup "ama onların bir lideri yoktu, bizim liderimiz sizsiniz" demesi üzerine hitler'i gösterir ve anlatır. olayın sonunda grup hayal kırıklığına uğramış ve üzülmüş olarak ortamı terkeder ve bu olay da sona erer.
  --- spoiler ---

  "değişik bir konu" olarak nitelenebilecek bu öykünün sonsözünde yaşanmış bir olay olduğu yazar ve olayın kahramanı hocayla yapılmış röportajın kısa bir bölümünü verir. insan da biraz irkilir doğal olarak.

  çağrışım için(bkz: lord of the flies)
 • orta okul yıllarında istanbul erkek lisesinde okutulan, topluma faşizmin nasıl yayılabileceğini anlatmaya çalışan bir tarih hocasının başladığı deneyin zıvanadan çıkmasının anlatıldığı, morton rhue'nin yazdığı kitap. o dönemde okunan kitaplar arasında akılda genellikle bu kitabın ve kitapta karşınıza çıkan slogan, amblem gibi ögelerin kalmış olması, "acaba bu kitabı bu yaşta çocuklara okutmak mantıklı mıdır?" diye düşündürtür..
 • şu an don kişot tiyatrosu tarafında "dalga" adıyla sahneye konan morton rhue'nin eseridir. ayırca mart ayında sinemaya da gelecektir.
 • aynı isimli kitaptan uyarlama bu aralar alman sinemalarında vizyona girmiş, alman yapımı film. yalnız kitapta olay bir amerikan lisesinde geçiyormuş, filmde ise almanyada geçiyor. bir çok şey almanyaya göre uyarlanmış ve filmin sonu ile kitabın sonu da anladığım kadarıyla farklı. normalde alman sinemasını çok beğenmesem de tavsiye edebileceğim, başarılı bir film.
 • senaryosundaki bütün zayifliklara, öykü icin belirleyici tiplemelerin yüzeyselliklerine ragmen, lise müfredatina kesinlikle alinmasi gereken film. didaktik filmlerden hoslanmayan zevatsa erkek güzeli jürgen vogel 'cigimi seyretmek ve cikista sok gecirmis ahaliyi gözlemlemek icin gide bilir.
 • yirmi yedinci istanbul film festivali kapsamında filmi de gösterilen kitap. biletleri en önce tükenenlerden biriydi ayrıca.
 • 27. istanbul film festivalinde uluslararası yarışma'da jüri özel ödülü'nü kazanmış, aynı adlı romandan uyarlanmış dennis gansel filmi.

  türkçe'ye büyük ihtimal insanların ilgisini çekmesi amacıyla tehlikeli oyun şeklinde çevrilmesi uygun bulunmuş.
 • verdiği mesaj ile festivale (bkz: yirmi yedinci uluslararasi istanbul film festivali) en çok yakışan filmlerden bir tanesi olmuştur.filmin başrolünde alman sinemasının en iyi erkek oyuncularından biri olan jürgen vogel yer almaktadır.
hesabın var mı? giriş yap