şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "bir şey nostaljikse iyidir" hastalıklı mantığından kurtulamayan ekşici piçlerin ve futbol romantiklerinin saçma ve yersiz iddialarıyla gereksiz yere yüceltilen, medyatik olması yüzünden "dünyanın en iyisi" denilen bir topçudur aslında maradona.

  ancak gerçek şu ki maradona'nın bu kadar abartılmasının sebebi oynadığı futbol değil, karakteri skandalları ve italya'da sevilmeyen napoli şehrinde top oynamasıdır

  ne zaman bir maradona tartışması dönse, maradona'yı savunanların kullanıldığı en gözde cümle de yıllardan beri değişmiyor.

  "o napoli'yi şampiyon yaptı, sıkıysa messi ile ronaldo napoli'yi şampiyon yapsın"

  olayları contexten bağımsız değerlendirmenin köpeği, aslında hiçbir şey konusunda tam detaylı bilgiye sahip olmayan bu romantikleri acı bir gerçekle yüzleştireceğim şimdi.

  napoli, maradona'lı kadrosuyla tarihinde ilk kez şampiyon oldu. ancak sandığınız gibi bu ekstrem bir olay değil.

  şimdi size ekşi sözlükte bir kere bile yazılmamış, muhtemelen çok az kişinin bildiği bi bilgi vereceğim

  napoli'nin ilk şampiyonluğundan 2 sezon önce verona da tarihinde ilk kez şampiyon oldu.

  napoli'nin ikinci şampiyonluğunun ertesinde de sampdoria tarihinin ilk şampiyonluğunu kazandı.

  demek ki neymiş? napoli'nin serie a'yı kazanması büyük bir olay olsa da öyle imkansız, ancak bir süperkahramanla gerçekleştirilebilecek şeyler değilmiş. görüldüğü üzere napoli gibi herhangi bir başarı geçmişi olmayan, underdog takımlar da serie a'yı kazanabilmiş.

  eğer napoli'nin o yıllarda şampiyon olmasını çok büyük bir başarı olarak sayıyorsak, leicester'ı nereye koyacağız?

  futbolun her anlamda daha iyi olduğu bir dönemde, en zor ligde, yarım milyar dolarlık kadroların kapıştığı bir yerde şampiyon oldu leicester.

  leicester'ı şampiyon yapan mahrez, vardy gibi oyuncular dünyanın en iyisi mi? değiller, bırakın dünyanın en iyisi olmayı top 25e bile giremezler.

  gelelim avrupa kupasına.

  sizi yine üzecek bir gerçek. napoli'nin avrupa kupasını kazandığı dönemlerde isviçre ekibi göteborg, iskoçya ekibi dundee united'ı finallerde yenip kupayı kazanabiliyordu.

  isviçre ekibinin kazandığı kupayı kazanan napoli'nin bu başarısı da öyle olağanüstü bir başarı değildir.

  görüldüğü gibi bu 3 şampiyonluk olağanüstü, kimsenin gerçekleştiremeyeceği başarılar değil.

  üstelik napoli ilk şampiyon olduğu sezonda oynadığı son 10 maçın sadece 3'ünü kazanmış, buna rağmen şampiyon olmuştur. düşünün artık ligin seviyesini.

  maradona kişiliği ve napoli şehrinin italya'daki konumu sebebiyle bu kadar popüler olmuştur.

  gerçek şu ki, maradona, messi ve ronaldo ile aynı seviyede değildir, ne yetenek olarak ne başarı olarak. en nihayetinde kendisi tabiri caizse göbekli stoperlerin olduğu dönemde oynamıştır.

  söylenen tek şey "o zamanlar futbol çok sertti, hep tekme atılırdı" cümlesi de herhangi bir şey ifade etmiyor. bu mantığa göre şu an messi ya da ronaldo türkiye süper ligine ya da ptt 1.lig'ine gelse daha çok zorlanır. neden? çünkü buralar da sert ve kazma stoperler sürekli tekme atıyor.

  peki sizce böyle bir şey mümkün mü? ronaldo çok sert bir ligde oynasa başaramayacak m?

  her yerinden kas fışkıran, yağ oranı yerlerde olan, hızlı, fit, uzun stoperlerle göbekli, koşamayan stoperleri bir mi tutuyorsunuz?

  şunu kabul edin, her yeni jenerasyon önceki jenerasyondan daha başarılı, daha teknik, daha yetenekli olacak.

  bilim geliştiği gibi spor bilimi de gelişiyor. artık futbolcular 8-9 yaşından beri hem taktik hem teknik eğitim görüyor.

  atletizimi düşünün. yüzücüler nasıl eski yüzücüleri geçip rekorları geliştiriyorsa, eskiden dünya rekoru olan derecereleri yapan sprinterlar altın madalyayı kazanamıyorsa, futbolcular da aynı şekilde eskilerden daha iyi oluyorlar, daha çok ve hızlı koşuyorlar, daha sert şut çekiyorlar, oyunu daha iyi okuyorlar.

  takım olarak daha iyi kapanılıyor, daha iyi savunma yapılıyor, daha iyi hücuma çıkılıyor.

  ama bariz gerçeklere rağmen "kimse maradona gibi olamaz"mış. neden? buna verilebilecek hiçbir gerçek cevap yok.
 • bu yine de iyi oyuncu olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir. verdiği paslar vs. düşününce balon demek garip. elbette ki dünya değişiyor ve futbolcular bile değişiyor. hatta bu yüzden bile kimse maradona olamaz.

  yazılanları okuyunca aklıma güntekin onay'ın maradona yorumu geldi. arada youtube'da pas videolarını izlerken durdurup kime pas atacağını tahmin etmeye çalışıyormuş ve sonra attığı pas bambaşka oluyormuş. bu adama balon demek ayıp bence. kişiliği ayrı değerlendirilir, o ayrı konu.
 • birine "dünyanın en iyi futbolcusu kimdi, gelmiş geçmiş en iyi futbolcu kim" diye sormak, "izlediğin en iyi film nedir, gelmiş geçmiş en iyi film hangisiydi" diye sormak gibi birşey. hiçbir zaman tek isim söyleyemezsin ve yılına göre değişir vereceğin cevap.
  şu anda %99 messi ve ronaldo der mesela, bir zamanlar herkes ronaldinho derdi,vs.vs.

  maradona'yı videoları dışında 94 dünya kupasında oynarken izledim,zaten son yıllarıydı ve uyuşturucu kullanma muhabbeti yüzünden kupanın yarısında oynayabildi. bir de sevillada oynarken hatırlıyorum o da son zamanları yine. yani napoli zamanlarını izlemedim açııçası. ama pelede olduğu gibi hakkında birçok kitap okudum ve bulabildiğim tüm videolarını izledim.

  dünyanın en iyi futbolcusu kimine göre peledir, kimine göre puskas, kimine göre maradona, kimine göre messi,ronaldo, yani benim de tek bir cevabım olamaz ama bu maradonanın napolide yaptıklarını küçültmemeli bence. yani başka takımlar da şampiyon oldu o dönemde diyerek bu muazzam başarıyı küçümsememek gerekiyor. sonuçta lider oyuncu ve takımın özleştiği örnek çok fazla yoktur tarihte, maradonanın napolisi, batistutanın fiorentinası, tottinin roması, pelenin santosu geliyor aklıma. ilginçtir messi için kimsenin "messinin barcelonası" dediğini duymadım, yani messi hem lider hem de takımın en iyisi de olsa, diğer örnekler gibi bir özdeşleştirme yok.

  sonuç olarak en iyisimi kısmı kişiden kişiye değişir ama maradona gelmiş geçmiş iyi futbolculardan biridir diyebilirim.
 • messi+zidane+essien+tanrının eli toplamı olan gelmiş geçmiş en iyi futbolcuya yapılan karalama.

  konu kilit, dağılalım.
 • balon değil, balon oğlu balondur.

  pele esnaf olsa, maradona ona çay getiren çaycı çırağı olurdu.
 • maradona siksin sizi balon balığı gibi. çocukluğumuzdan elimizde kalan birkaç güzel anılardan biridir diego armando maradona. bari bunu trollemeyin lan. maradona kırmızı çizgimizdir. nokta.
 • 2000'lerden önce futbolun zirve noktası, oyuncuların parladığı yegane yer dünya kupasıydı. diego armando maradona napoli ya da başka bir kulüp takımında yaptıklarıyla değil 1986 dünya kupasıyla efsane olmuştur. arjantin'e tek başına dünya kupasını aldıran isim olarak bilinir. başlığı açan yazar işine gelmediği için bunu yazma gereksinimi duymamış tabii.