şükela:  tümü | bugün
  • amsterdamın güney doğusunda kalan suburblerinden biri.. şehir merkezinden 6-7 km uzaktadır ve eskiden geceleri yürümek için tehlikeli bir yer olarak bilinirmiş..
  • hollanda popülasyonu tarafında "diğmın" olarak telaffuz edilen şehirdir. amsterdam toplu taşıma düzenine bağlı olan amsterdam'dan bağımsız ama bağımlıdır. 9 numaralı tramvayla ulaşım sağlanır. central station'dan diemen'a ulaşmak bisikletle yaklaşık 45 dakika, tramvayla 25 dakika alır. bi anda amsterdam'ın gürültücü kalabalığından uzaklaşıp bir tatil beldesine gelmiş gibi olursunuz. rode kruislaan adı verilen yerleşim bölgesi öğrencilerle doludur ve cuma-cumartesi camınızdan süzülen weed kokusuna alışmanız gerekir. uzak olmasına rağmen amsterdam'a çok yakınsınızdır. burada kalacak arkadaşlara tavsiyem bulabilirlerse alexanderplein'da bir ev bulmalarıdır. eğer bulamıyorlarsa, diemen'da da uyuyabilirler. zira şehir merkezinde gürültüden uyumak pek mümkün değildir amsterdam'da.

    p.s. new york pizza, dominos ve ayrıca bir de gece siz kalmak istediğiniz sürece açık kalan bir pub'a sahiptir şehir. pub tam olarak nicolas lublinkstraat durağının ilerisindedir. o kadar açık kalan bir pub diemen için nimettir. (bkz: swh)
  • diemen'de rode kruislaan'a yakın olan alışveriş merkezinin,son hali baya şaşırtmıştır,eskiden ufacıktı lan!
  • saat 9'dan sonra tam anlamıyla ölen şehir.
    gece 10 gibi karnınız acıksa, yiyecek bir şeyler bulmaya kalkışsanız, bu çabanız tamamen hüsranla sonuçlanacaktır.

    geceleri iki tane bisikletliden başka hiç bir kıpırtı görmedim.