şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1868-1923 yılları arasında yaşamış alman yayıncı, yazar. tıp fakültesine giden eckart, fakülteyi bitirmemişti. önceleri berlin'de yazar olmayı denediyse de, tutunamayıp münih'e dönmüştü. burada aşırı sağcı thule-gesellschaft ile yakınlaştı. 1918'de haftalık auf gut deutsch yayına hazırlamayı başladı. weimar cumhuriyeti'nin en azılı muhaliflerinden biri oldu. antisemitist antibolşevik aşırı metinleri ile dikkat çekti, deutschland erwache diye haykırmıştı. 1920'de völkischer beobachter'in başına geçen isim, üç sene sonra da kalpten gitmişti. çok geçmeden, adolf hitler büyük bir etkileşim içinde olduğu dostuna mein kampf'ının ilk cildini ithaf edecekti...
 • hitler'e babalık yapmış, ona topluluklar karşısında konuşmayı öğretmiştir. hitler'e ilk trençkotunu vermiş, onu münih sosyetesine sokmuştur.
  şairdir. "uyan, almanya!" marşını o yazmıştır. (bkz: deutschland erwache) ve bittabii okültisttir.
 • darbecidir, milli iradeye saygısı yoktur.

  (bkz: munich putsch)
 • hitler's circle of evil adlı belgeselin heroes and misfits adlı ilk bölümünde yakından anlatılan alman yazar ve siyasetçi. hitler'i daha tanımadan önce aşırı milliyetçi görüşleri ile bina ettiği gelecek öngörüsünde mesih prototipini kafasında çizmiş ve hitler'i görür görmez kıyafeti giyecek kişi olduğunu anlamış. görgüsüz, yeme içme adabından bile bihaber, ne giyeceğini bilmeyen ve zaten beş kuruşsuz çulsuz bir adam olan adolf hitler'i bu bakımlardan donanımlı hale getirmiş. daha sonra bir frankenstein hikayesi misali yarattığı canavar karşısında pişmanlık duymuş.

  belgesel öyle diyor yani.
 • hitler'i yaratan adam. aryan ırk fikrini ortaya atıp hitler'in kafasını bunlarla dolduran alman milliyetçisi. birahanelerde hitler'i konuşmaya teşvik eden kişi. bu adamın filminin yapılması gerekiyor aslında. bütün bu faşizan hareketi ateşleyip, tarihin sayfalarında kaybolan bir yaratık. bu nefretin asıl sahibi.
 • hitler orduda görevliyken, yahudi aleyhtarı fikirlerin ilk temsilcilerinden olan eckart'ın da içinde bulunduğu grubun bir toplantısına gizlice katılıp istihbarat sağlayacaktı. ancak eckart ve oradakiler ile aynı fikirde olduğunu görünce kendisi tutkulu bir nutuk attı ve eckart'ı aşırı etkiledi. bir mesih bekleyen eckart, hitlerle konuştu ve onu yetiştirmeye başlayıp gazetelerde ondan beklenen mesih olarak söz etti.
  tanım: hitler'in ruhani babası. ayrıca kavgam'ın ilk cildi de kendisine ithaf edilme. tuhaf.

  "hitleri takip edin dans edecek ama boruyu öttüren benim. benim için yas tutmayın tarihi herhangi bir almandan daha çok etkileyeceğim."

  düzeltme: imla.