şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 16 mayıs 1892 ile 27 eylül 1980 tarihleri arasında yaşamış alman general.

  savaşın son aylarında von saucken doğu ve batı prusya savunmasında 2. ordu komutanı oldu. 8 mayıs 1945'te nazi almanyası'nın kayıtsız şartsız teslimiyetinden bir gün sonra ordusunun teslimiyetini emretti. daha sonra kızıl orduya teslim oldu ve 25 yıl ağır hapis cezası aldı. sonra cezası 30 aya indirildi ve 1955'te serbest bırakıldı. 1980'de öldü.
 • asker-kral friedrich wilhem alayında, prusya'nın eski bir asilzadesi olarak, prusya'nın en şöhretli birliklerinden birinde göreve başlayan von saucken, tam bir şövalyeydi. süvari kılıcını asla yanından ayırmaz, monokl denen tekli gözlük takar ve naziler ile hitler'i sürekli aşağılardı.

  polonya'da, fransa'da ve doğu cephesinde sayısız başarılar gösteren von saucken, nazileri sevmese de, nazilerin ihtiyaç duydukları başarılı bir komutandı. zırhlı birliklerin değeri ve özelliklerini iyi kavramış, çok kereler sayıca kendisinden üstün olan rus birliklerini yenmeyi başarmıştı. bu nedenle, doğu prusya'yı koruma görevi kendisine verildi.

  bu görev verilirken von saucken'in verdiği tepki, gerçek milliyetçilik-vatanseverlik-devletçilik ile, nazizm-şovenizm belası arasındaki farkı çok güzel anlatıyor. saucken, hitler'e nazi selamı vererek "heil hitler!" diye bağırmamıştı: asker selamı vermişti. üstelik, yasak olmasına rağmen, süvari kılıcını hitler'in huzurunda taşımaya devam ediyordu. hitler, doğu prusya'yı savunurken oranın gauleiter'i, yani bölge sorumlusu nazi partisi yetkilisine bağlı olacağını söylediğinde, von saucken daha da ileri gitmişti: hitler'in masasına eğilip, elini masaya vurup, "bay hitler, bir gauleiter'den emir almaya hiç niyetim yok!" diye bağırmıştı. mein führer yerine herr hitler hitabı kullanması, masayı tokatlaması, emirlere karşı gelmesi... bunların her biri başlıbaşına von saucken'i idama götürecek suçlar olmasına rağmen, hitler mealen "tamam ne halin varsa gör" diyerek generali kovmakla yetinmişti.

  bu eşsiz şövalye, seciyesini prusya savunmasında da göstermişti. sonuna kadar direnen von saucken, kurtarılması için gönderilen gemilere ve en son uçağa yaralı askerlerini bindirmiş, adamlarını terk etmeyi reddetmişti. o dönemde, alman generaller mümkün olduğunca ingiliz ve amerikan kuvvetlerine teslim olmayı tercih ediyorlardı: ruslara teslim olmak ölüm, işkence ve aşağılanma demekti. bunu bilmesine rağmen von saucken adamlarını kaderleriyle baş başa bırakarak, bir çok rütbelinin yaptığı gibi batıya kaçıp nihayet amerikalılara teslim olmamış, askerleriyle birlikte rusların eline düşmüştü.

  ruslar, bu kahraman subaya işkence etmişler ve onu hayatının sonuna kadar tekerlekli sandalyeye mahkum etmişlerdi. nihayet 1955'te salındığında, bavyera'ya dönüp, çocukluk hayalini gerçekleştirerek ressam oldu. 1980 yılında yerleştiği kasabada öldü.