şükela:  tümü | bugün
 • çiçeksiz süs bitkisi. koyu ye$il yapraklarinin damar kisimlari daha acik bir ye$il renktedir. boyu 20 cm ila 200 cm dir. zaman zaman yapraklarinin üst kisminda biriken su damlalari yapragin ucuna gelip $ip $ip diye damladigi icin halk arasinda 'aglayan cicek' olarak da bilinir*.
 • dieffenbachia maculata
  yazın büyüme süresince mart'tan ağustos'a kadar kireçsiz su- olanaklı ise yağmur suyu- ile bolca sulanmalıdır. orantılı nemin %80'den düşük olduğu durumlarda yapraklara günde iki kez oda sıcaklığındaki su püskürtülmelidir. ancak yapraklar yumuşak ve duyarlı olduğundan sürekli nemli tutulmalıdır. kışın sulama biraz azaltılır, saksı toprağı hafif nemli tutulur. bitkinin dinlenme dönemi eylül - şubat ayları arasındadır.
 • 2 haftada bir yeni yaprak verme özelliğiyle bakılması en kolay çiçeklerden. direkt güneş istemez. yatak odalarında bulundurulmamasına özen gösterilmeli, insanın bol olduğu ortamlarda* daha çabuk gelişmektedir.
 • muhabbet kuşları için öldürücü insan için süründürücü etkileri olabilen yaygın süs bitkisi.
 • bazı kedilerin afiyetle yediği bitki. bizim kedilerde mi anormallik vardı yoksa difenbahya süsü verilmiş başka bir bitki miydi rahmetli hep düşünmüş durmuşumdur. evde son difenbahya yiyen kedim, bugün çeşitli sağlık problemleri yaşasa da, ondördüne doğru yavaş adımlarla yürümektedir, eklemeden geçmeyelim...
 • (bkz: #411527).
 • güzel benekli yaprakları olan, kauçuğun biraz daha estetiği simetri harikası salon bitkisi. son çıkardığı yaprağın ortasından bükülerek gelen yeni bir yaprak çıkartır, sonra o yeni yaprağın arasında yeni bir yaprak rulosu görülmeye başlar. nemli ortamlarda çok güzel büyür ve canlı renkli kocaman yapraklar çıkarır. yalnız yaprakları çok zehirlidir dikkat etmek lazım.
 • http://images.google.com/images?hl=en&q=difenbahya adresinden resimleri gorulebilecek, cocuklugumun bitkisi.

  benim de bol bol yapraklarina ve akittigi gozyasina (gozyasiydi bizim icin o evet) dokunmuslugum var.
  yapraklari elle dokunulmasi durumunda hassasti, cururdu diger bitkilere nazaran daha cabuk.
  gozyasi gibi gozuken sivinin ise zararli oldugu soylenirdi. (ya da belki de anne tarafindan cicegi koruma adina bir onlemdi kimbilir)

  cok uzun zaman bakildiginda, yerini sevdiginde, cok enteresan muza benzeyen (hem sari rengi itibari ile hem de gorunusu itibariyle) bir cicek/meyve verirdi, hic anlam verememistim ona. belki de bizimki mutant bir difenbahya idi.

  ismi batasica. gitti de kurtulduk yer isgalinden ve cocukluk donemi streslerinden.
 • yendiği takdirde ciddi yemek borusu yanığı ve sonrasında yutma güçlüğü ile kendini gösteren yemek borusu darlığına ve bir sürü cerrahi girişime neden olan bitki.
 • alerji etkisi, yapraklarında bulunan kalsiyum oksalat kristallerinden dolayıdır.