şükela:  tümü | bugün
 • gözenekli yapı malzemesi içindeki gaz hareketine verilen isim.
 • dünyanın sonunda tek devlet olmasını sağlayacak doğa kanunudur.

  şöyle açıklayalım, bir yerde rus milleti var çok güzel sarışın kızlardan oluşan, hiçbiri kendisi gibi bir çok kişinin olduğu yani özel gibi hissetmediği bir yerde kalmayı , türkiye gibi erkeklerin bol olduğu ve kendilerinin çok kıymetli olduğu bir ülkeye tercih etmez ve imkanını bulduğu anda göç eder.

  türkiye için de düşünürsek her yerin erkek olduğu hepsinin birbirine gayet benzediği bir ortamda yaşamak yerine rusya gibi bol ve güzel alımlı kızların bulunduğu memlekete imkanı olduğu anda gidecektir.

  eğerki tek devlet olursa nufus doğal bir şekilde dağılacaktır. ve sonunda bulması gereken dengeyi bulacaktır.

  az para kazanılan ülkedekiler zengin ülkelere, betonlaşmış ülkelerde yaşayanlar ise doğal güzelliklerin bulunduğu yerlere göç edecektir eğer ki bunu yapmak gelecekte daha rahat olursa...

  doğa kanunlarını alt edemeyiz bu böyle olacak..
 • "kent, mimarlık, moda, güncel ve amatörün altını çizen bir etkinlik grubu. yaratıcı kültürü arar ve bir araya gelmesini amaçlar. oluşturduğu kolajın, tasarım çevresinin özgün değerlerini tanımlaması ve birbirleriyle verimli ilişkilere geçmesini umar. temel olarak taşkışla çevresinin bir araya getirdiği profesyoneller ve öğrencilerin içinden çıkan bir grubun hevesli birlikteliği. "

  http://www.difuzyon.org/
 • yavaşlamış formatı inanılmaz estetik ve güzel görünür.
 • rahat duramayan atomların kafesler* arası geçiş yapması olayı. hani halay çekilirken araya kaynayanlar olur ya, aynı olayın atomik boyutta gerçekleşmesi gibi. kıpır kıpır yerine duramayan atom*, halaydaki boşluğu görür ve araya karışmak ister.

  temelde iki tip şekilde görülür, vacancy ve interstitial difüzyon denir bunlara. ikisi de atomların buldukları boşluğa veya deliğe kaçması gibidir. aralarındaki fark ise vacancy, difüzyonu gerçekleştiren atomun, boyut itibariyle kaynak yaptığı ortamdaki atomlarla benzer olmasından ötürü (+/- 15%), geçiş yapacağı ortamda en az 1 atomluk bir boşluğa ihtiyaç duymasıyla gerçekleşir. atomun sığabileceği bir boşluk yoksa gerçekleşmez.

  interstitial ise, difüzyonu gerçekleştiren atomun, geçiş yapacağı ortamdaki atomlardan çok daha küçük olması sonucu, atomlar arası boşluğa sığabilmesiyle malzeme içerisinde yayılabilmesi oluyor.

  mesela palladium bir plakanın bir tarafına karışık bir gaz (h2, n2, o2 vs..) koyup öbür tarafının vakum olması sağlanırsa, palladium plakanın arasından sadece hidrojen moleküleri geçebileceğinden karışık gazın olduğu taraftan hidrojen gazını süzmüş olabilirsiniz. veya vakum olan tarafa difüzyonu engelleyemeyecek kadar basınçta olacak şekilde oksijen molekülü koyarsanız, difüzyon gerçekleştiren hidrojenler ile ortamdaki oksijenlerin saf su molekülleri oluşturduğunu gözlemleyebilirsiniz.
 • difüzyon;ısıl etkenlerle teşvik edilen atomsal mertebedeki parçacıkların (atom, iyon, küçük moleküller) kafes parametresinden daha büyük (ve tam katları kadar) mesafelere hareket etmesidir.
 • difüzyon ve osmoz. difüzyon ve osmozu kabaca açıklamam gerekirse duvara sabit bir karyolada uyuyorsanız yüz şekliniz ve fiziki yapınız değişebilecektir. her insan modelli veya kozmetik bir dünyaya sahip olabilir. yani bir insan makyaj yapabilir ve çeşitli giysiler giyinebilir. difüzyon ve osmoz bunların dışında kalan bir şeydir. özellikle yer yatağında uyumak daha tehlikelidir. diyeceksiniz ki ama atmosferin katmanları var. bu ayrı bir konu. yer yatağında yatmak oda veya ev içinde konuşulan konular, televizyondaki sesler, müzikler, varsa bitkilerin veya hayvanların salgıları tüm bunlar yatak seviyesinin altında toplanır. çeşitli boşluklardaki difüzyon ve osmoz insanların yüz ve fiziki özelliklerini etkileyebilir.
 • (bkz: dortyuzsaniye)
 • maddelerin çok yoğun ortamdan az yoğun ortama geçişi..bu maddelerin sıvı olması ve ortamda yarı geçirgen bir zar bulunması halinde diffüzyon yerine osmoz terimi kullanılır
 • çok yoğun ortamdan az yoğun ortama enerji ve enzim kullanılmadan yapılan geçişmedir, yayılmadır. iki ortamın konsantrasyonu eşitleninceye kadar devam eder. ölü hücrelerde de meydana gelebilir.