şükela:  tümü | bugün
  • difüzyon;ısıl etkenlerle teşvik edilen atomsal mertebedeki parçacıkların (atom, iyon, küçük moleküller) kafes parametresinden daha büyük (ve tam katları kadar) mesafelere hareket etmesidir.
  • proteinden ve enerjiden bağımsızdır. sadece gradiente bağlı olarak geçiş olmaktadır. konsantrasyon gradienti ne kadar fazla ve ne kadar hidrofobik ise geçiş o kadar hızlı olmaktadır. bileşiğin molekül büyüklüğü, ne kadar küçükse, membran kalınlığı, ne kadar ince ise ve geçiş yüzeyinin büyüklüğü ne kadar fazla ise difüzyon hızı o kadar artar. lipofilik (hidrofobik) maddeler membranda daha kolay çözüldükleri için daha hızlı geçiş gösterirler. bu nedenle gliserol, üre, yağ asitleri membranları daha kolay geçer. ancak membranda en hızlı difüzyona uğrayan molekül su molekülüdür (ozmoz).

    kaynak: ders notları
  • difüzyon ve osmoz. difüzyon ve osmozu kabaca açıklamam gerekirse duvara sabit bir karyolada uyuyorsanız yüz şekliniz ve fiziki yapınız değişebilecektir. her insan modelli veya kozmetik bir dünyaya sahip olabilir. yani bir insan makyaj yapabilir ve çeşitli giysiler giyinebilir. difüzyon ve osmoz bunların dışında kalan bir şeydir. özellikle yer yatağında uyumak daha tehlikelidir. diyeceksiniz ki ama atmosferin katmanları var. bu ayrı bir konu. yer yatağında yatmak oda veya ev içinde konuşulan konular, televizyondaki sesler, müzikler, varsa bitkilerin veya hayvanların salgıları tüm bunlar yatak seviyesinin altında toplanır. çeşitli boşluklardaki difüzyon ve osmoz insanların yüz ve fiziki özelliklerini etkileyebilir.