şükela:  tümü | bugün
 • ing. dijital göçebe

  uzaktan çalışma* kavramının yayılmasıyla birlikte kendi komünitelerini oluşturmaya başlamışlardır.
 • burada fikrinizi paylasabilir, projeye katilabilir veya mevcut projenize ekip arkadaslari bulabilirsiniz.

  nomad projects: https://nomadprojects.io/
  product hunt sayfasi: https://www.producthunt.com/…5-1b6c94cac4-121451921
 • şuradan da konuyla ilgili türkiye'deki gelişmeler izlenebilir: digitalnomadsturkey.com
 • yurtdisinda binlerce insanin yaptigi bir olay. ama turkiyede bilinirligi ve bilinci maalesef cok az. ekside bile 4. entryi giriyorum. uzun zamandir aklimda, duzenli arastirmalar yapiyorum, ilerleyen zamanlarda baslayabilirim diyorum. bilgi almak, vermek isteyenler yesillendirebilir.
 • teknoloji sayesinde, dilediği yerden bağımsız şekilde çalışabilen, beyaz yaka hayatı reddetmiş, belirli bir şehre ya da ülkeye bağlı kalmadığı için sıklıkla yer değiştirebilen, bu yüzden de göçebe olarak tanımlanan kişilere verilen ad.

  peki bu kişiler bu kararı nasıl alıyor ya da gidecekleri şehirleri nasıl seçiyorlar onu anlatmak lazım, ama baştan belirteyim, ben bir digital nomad değilim, sadece bu yaşam tarzı hoşuma gidiyor ve bugün olmasa da bir gün denemeyi planlıyorum.

  digital nomad olmaya karar veren kişiler genellikle internetten okudukları hikayeler sayesinde buna karar veriyorlar. böyle hikayeler okumak istiyorsanız reddit'te birçok kişinin tecrübelerine ulaşabileceğiniz güzel bir subreddit mevcut, iyisiyle kötüsüyle buradan tecrübelerini aktaran kişilerin hikayelerine ulaşabiliyorsunuz. bu kişiler genellikle, digital nomad olmaya karar vermeden önce, yaptıkları işi sevmeyen, ya da sevse bile, yeni şeyler keşfetmek isteyenlerden oluşuyor. ancak bu mutsuz bireyler, digital nomad hayatını deneyimledikten sonra genellikle olumlu şeylerden bahsediyorlar. anlattıklarına göre, bu hayat tarzı sadece yeni insanlar ve yeni kültürlerle tanışmanızı sağlamadığı gibi, aynı zamanda kendinizi de daha iyi tanımanıza yardımcı oluyor.

  öte yandan bu kişiler nereye gideceklerini seçerken dikkatli davranıyorlar. tahmin edebileceğiniz gibi belirli kriterler var, örneğin gidilecek şehrin ne kadar ucuz veya güvenli olduğu, ya da wi-fi hızının nasıl olduğu gibi. bunlar için de, tecrübeli digital nomadler pek hoşlanmasalar da, nomad list gibi internet siteleri mevcut. birçok şehir için harika bilgiler sunuluyor. mesela chiang mai ve ho chi minh city gibi yerler digital nomadlerin en uğrak yerleri. türkiye'den de antalya'nın ideal bulunduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

  özetle, digital nomad hayat tarzı, laptop ve wi-fi olduğu sürece işini yapabilecek insanlar için heyecanlı ve güzel olabilir.
 • türkler arasindada yavas yavas buyuyor bu trend. kucuk bi face grubuda buldum https://www.facebook.com/groups/263474637544055/
 • ayrıca bakınız nomad.network digital nomadlar için ilk sosyal network sitesini türkler geliştirmiş.
 • ciğeri beş para etmez dinci.
  (bkz: engelle)
 • nomad.network ilk sosyal network, hemde turkler gelistirmis demis bir hucreli beyni olan biri ama bir bakiyordun ki siteye “nomad.network has expired

  because of this, the existing content of your website is not showing. ıf you are the registrant of this domain name and want to continue the use of your website, please contact” .