şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • https://www.digitalocean.com/ adresinde bulunan aylik 5$ gibi bir rakama vps satan firma. musteri hizmetleri, dokumantasyonlari, panelleri her seyi gayet yerinde ve iyi. 1 dakikada server'larin ayaga kalkmasi sayesinde "ec2'da miyiz lan noluyoruz" efekti veriyor.
 • sevgili sözlükçülere bir kıyak yapayım:

  bu refferal'lı link, buraya tıklayarak üye olduğunuzda bana da bedava hosting kazandırıyorsunuz, kopon kodu olarak büyük harfli ssdmay10 yazdığınızda da 10$lık hediye kredi kazanıyorsunuz.
  (bkz: https://www.digitalocean.com/?refcode=e89860603b9e)

  bu krediyle 512mb'lık makinayı 2 ay boyunca bedavaya çalıştırabilirsiniz, kkartınızdan tek kuruş para gitmez bu 10$ bitene dek.

  (tabi isterseniz 96gb ram ve 24 işlemcili bir makina çalıştırın, akşam olmadan bitsin krediniz )

  şunu söyleyeyim, "bir şey denemek" için harika, new york, amsterdam v.s'de bir tane sanal makina oluşturuyorsunuz, 1 dakikada kullanıma hazır hale geliyor.

  sonra isterseniz gerekli yazılımları kurup bi imajını alın, makinayı silin ki para yemesin, lazım olduğunda o imajdan yeni bir makina oluşturup çalıştırın, kaldığınız yerden devam etsin.

  türkiyeden de kullanılacak bir servis hazırlıyorsanız makinalarınızı amsterdam'da oluşturmanızı öneririm. hayır, amsterdamın ortamından dolayı değil, ping 70ms dolaylarında olduğu için.
 • bir önceki entry'de * nasıl 10$'lık hediye çeki alıp ücretsiz kullanılacağını yazmıştım, güzelliklerinden birazcık bahsetmiştim.

  bir de şu linki vereyim: https://www.digitalocean.com/community

  şurada güzel bir dokumantasyon ve tutorial arşivi oluşturuyorlar. dün'e kadar shared hosting kullandım, linux da ne, sunucu yönetme de ne diyenler için güzel bir geçiş basamağı.

  linodeun da benzer ve nefis bir makale arşivi var, o da şurada: https://library.linode.com/
 • 10$ lık hediye çekini almak için nereye giriyoruz bu kod'u diye soranlar var.

  yapmanız gereken şey, üye olunca üyeliğinizi aktive etmek için kredi kartı bilgilerinizi girmek, paypal ile geçerli değil sanırım.

  kredi kartı bilgilerinin girildiği sayfada kupon kodunu yazıyorsunuz ve hesabınıza anında 10$ kredi yükleniyor. kredi kartınızı kontrol etmek için 1$ civarı bir para çekilip iade ediliyor, dolayısıyla kartınızda 2-3 lira limit olması lazım.

  link ve kupon için (bkz: #34045137)
 • kredili billing sistemi, tek seferde ödeyerek yıllık alım yapmanızı engellemektedir.

  normal şartlarda kullanmadığınız bir ürüne para ödemenizi engellemesiyle şukela olan bu sistem, fiyat artışı durumunda da bu fiyat artışından etkilenmenize olanak sağlar.

  güzel bir proje, güzel bir sistem vesselam. son iki gündür haşır neşirim ve bir adet orta ölçekli sitemi taşıdım digitalocean'a.

  eu datacenter'ın türkiye'den erişim hızı mükemmel.
 • türkiye odaklı siteler için bu firmanın vps'lerini kullanıp da performans yorumu paylaşabilecek arkadaşların yeşillendirmesini bekliyorum.
 • kendisiyle 3-4 günlük münasebetimde gördüğüm, kesinlikle linode'la kıyasa bile girmeyin.

  aynı paraya linode'dan belki daha fazla ram'i var diye ve ssd'li diye avantajlıymış gibi gözükebilir, lakin linode'da en basit paket bile 8 çekirdekli işlemci verirken, aynı paraya digitalocean size 2 çekirdek vermektedir. neticede de isterseniz 32 gb ram'iniz olsun, bu kadar tırt bir işlemci gücüyle ortalamanın biraz üstüne yoğunluğu olan bir siteniz pörtleyebilmektedir.

  kendisiyle epey sinir harbi yaşadım. ama html bazlı veya sunucuyu yormayan siteler için sıkıntı yaratmayacağını söyleyebilirim. fakat orta ve üstü yoğunluğu olan, işgücü yüksek siteler kesinlikle uzak dursunlar. linode candır.
 • destek konusunda çok iyi olan vps firması. az önce support'a bir ticket açtım, ardından bir sigara yakayım dedim sigarayı yaktığımda cevap gelmişti.
 • az önce sadece kayıt olduğum hesabıma (herhangi bir paket almamıştım, kredi kartı, paypal vs. bağlamamıştım) halloween yaklaşırken biraz da ghost blog scriptinin sistemleri içinde tek tıkla kurulumunun entegresinin duyurusunu yapmak için 10 dolar yüklemiş bonkör vps firması.

  ayrıca yukardaki şekile alternatif olarak benim referalimi kullanmak isteyenler de buraya tıklayarak kaydolabilirler.

  edit: e-posta ile gelen mesaj şu şekilde:

  --- spoiler ---

  try ghost for free!
  with halloween right around the corner, it is fitting that we formally announce our 1-click install ghost application feature that will create a ghost blog in 55 seconds! we are so excited about this simple blogging platform that we want to give away two months of free hosting on a 512mb droplet plan for you to try ghost. also, feel free to use the promo for your other projects.

  to redeem the promo, simply click the button below and unlock your account by updating your billing profile.

  --- spoiler ---
 • az önce süresi dolmuş kupon kodlarını giremediğim için ticket açtım ve hesabıma 10$ kredi yüklediler. sanırım dünyanın en iyi müşteri servisine sahip vps firmasıyla karşı karşıyayız arkadaşlar.

  önümüzdeki iki ay boyunca 5$'lık vps paketleriyle hamur gibi oynayacağım.