şükela:  tümü | bugün
  • esas başlık "digitürk'ün finansbank ile ortak olup yaptığı dolandırıcılık rezaleti" olması gerekiyordu ama maalesef karakter limitine yakalandık.

bu iki kurumun yaptığı ortaklaşa 3. kişileri mağdur edip, yaptıkları dolandırıcılık hikayesini buradan herkesle paylaşmak istiyorum.

hikaye 2011 yılında eve alınan digitürk üyeliği ile başlıyor. digitürk'ü internetten ablamın adına sipariş ettiğimiz için ablamın adına açılıyor üyelik. bu arada anne-baba-abla-kardeşler hep beraber yaşıyoruz.

ben 2012 yılında her üniversiteli gibi üniversitelerde kol gezen cardfinans go satıcılarından nasibimi alarak kredi kartı almış bulunuyorum.
    bazen digitürk ödemeleri geciktiğinde veya gecikmesin / kapanmasın diye ben digitürk'ü kendi kredi kartım olan cardfinans go ile digitürk'ün müşteri hizmetlerinden ödüyorum ama asla otomatik ödeme talimatı vs. bir şey vermiyorum çünkü benim kartımdan ödenen faturalar sürekli değil, ara sıra acil durumlarda ödenen faturalar.

neyse ki 2016 yılına kadar bu iki ürünü de sorunsuz kullandık. 2016 yılında ben evlenip almanya'ya taşındım, ailem istanbul'dan antalya'ya taşındı ve ablam da ayrı eve çıktı.
    ayrı eve çıkarken de digitürk üyeliğini beraberinde taşıdı.
    buraya kadar her şey normal.

ablam evden ayrılırken, digitürk'ün taahütü bitmediği için ev arkadaşına bırakıyor ve o da taşınıyor.
    o günden sonra digitürk ablamın ev arkadaşı tarafından hiç ödenmemiş.
    ben de kredi kartı ekstrelerimi çok detaylı kontrol etmediğim için meğerse digitürk benim kredi kartımdan, otomatik ödeme talimatı vermememe rağmen ödenmeyen faturaları tahsil ediyormuş.

en son digitürk alıcısı da teslim edilmediği için 660 tl çekmişler ve bu böyle ortaya çıktı.
    ben de geçmişe ait tüm ekstreleri detaylı kontrol ederek benden fark ettirmeden ufak ufak tahsil ettikleri 1606 tl 4 kuruşu tespit ettim.

bunun üzerine finansbank ile olan münasebetimiz başladı.
    kaç kere mail attım, kaç kere aradım zorla 660 tl'yi geri alabildik.
    onun dışında geri kalan meblağ için twitterda ifşa etmeden geri dönüş alamadım.

otomatik ödeme talimatı verilmemiş olmasına ve bu üyeliğin benim adıma dahi açılmamış olmasına rağmen bu tahsilatların nasıl yapıldığını sorduğumda, türkan hanım bana "digitürk, ödemenizi yaparken sizin kredi kartı bilginizi kaydedip, ödenmeyen faturaları tahsil etmiş olabilir." gibi bir yanıt verdi.

e banka olarak sizin güvenliğiniz nerede?
    bir banka olarak size güvenemeyeceksek kime güveneceğiz?
    benim adıma olan bir borç olsa yine neyse diyeceğim.
    sadece geçmişte arada faturasını ödediğim benimle asla bir bağlantısı olmayan bir üyeliğin borçlarının benim kartımdan tahsil edilmesine göz yummak nedir finansbank?
    kalan meblağ için şikayet kaydı ve inceleme başlatıldı ama bakalım geri alabilecek miyiz. muhtemelen bezdirene kadar telefonlarda süründürecekler ama ben bezmeyeceğim onu da bilsinler.

bu demek oluyor ki her kredi kartı ile online ödeme yapılan şirket sizin kredi kartı bilgilerinizi kaydedip, adınıza olmayan her türlü tahsilatı yapabilir öyle mi?
    bu danışıklı yapılmış nitelikli dolandırıcılık değil de nedir?

buradan herkese sesleniyorum, bu iki firmayla da ilişiğinizi kesmenizde fayda var!
  • öncelikle geçmiş olsun ancak faturayı digiturk panelinden yaptığınızı düşünerek, kredi kartınızı digiturk sistemine bağladıysanız oradaki koşulları da tik atarak kabul ettiyseniz bu konuda yapacak bir şey olmaz diye düşünüyorum. kredi kartından ödeyecekseniz bankanın mobil uygulamasından girip tek seferlik ödersiniz, kaydetme derdiniz de olmaz. bu tuzaklara düşmeyin efendim
  • 5411 sayılı bankacılık kanununun 74. maddesine göre açıkça suç teşkil eden başlıktır

(bkz: bankayı bakkal dükkanı sanmak)
  • rezalet puanım 1.
    beleşçi ev arkadaşına ise rezalet puanım 10.

bu fatura illaki ödenecek değil mi sen kapattırma oh ne güzel sonra rezalet de.