şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ne yediğimi, ne içtiğimi, nereye gittiğimi, buzdolabımda ne kaldığını, arabamı nereye prkettiğimi, ne zaman işe, ne zaman eve gittiğimi falan her şeyi online olarak takip edip buna yönelik ürün sunulurken dünyanın hiç bir yerinde temsili olarak yönetiliyor olmamızı sorgulayan yok.

  neden yasama için vekillere ve meclise ihtiyacımız var?

  herkes elindeki mobil cihazdan tercihini belirtir kanun çıkar ya da çıkmaz. neden kolektif aklı kullanmak varken vekillere ve liderlere ihtiyacımız olsun ki?
 • yok tek çözüm doğrudan demokrasi sınırsız devletsiz küçük komünler halinde ekolojik yaşam.özne biziz yönetmeyende biziz.
 • bu çeşit bir demokrasi benim de aklıma gelmiş olsa da pratikte bir takım engeller mevcut. bunlardan ilki ve en önemlisi, her yasama oylaması bir nevi e-referanduma dönüşecek. işin kötü yanı her yasama öncesinde partiler kitleleri mobilize etmeye çalışacak. en iyi ve en hızlı şekilde organize edilen, bindirilmiş kıtalar, oylamaların seyrini değiştirecektir.

  teoride yurttaşların kanunları ve ilgili değişiklikleri okuyarak bilinçli bir şekilde oylamaya katılacaklarını umsak da bir süre sonra okumadan, anlamadan tamamen siyaseten güvendiği insanlar öyle diyor diye kararını verecek insanlardan sağlıklı bir demokratik tepki beklememiz hayal olur.

  bu "dijital doğrudan temsil" elbette geliştirilebilir ve açıkları kapatılabilir bir fikir.
  beyin fırtınası yapacaklar yeşillendirsin.

  edit: "partiler kaldırılır, ihtiyacımız yok." diyen arkadaşlar var. dostlar, teoride ve pratikte yasama organını kitleselleştirebilmeniz mümkün. yani tüm yurttaşlar yasamada fiilen yer alabilir. fakat yürütme organı için partilere (ya da şeklen ve içerik olarak nasıl isimlendirirseniz) ihtiyaç var. yürütmede erk gerekiyor. onu kitleselleştirmek anarşi yaratmaktır.
 • bindirilmiş kıtaların seçimi etkileyeceği gerçeği var fakat şu andaki sistemde etkilemeniz gereken kişi sayısı 600 700 iken doğrudan temsilde milyonlar. bu kamu yararınadır. bir yasayı çıkarnak için belki 10 sütübozuk vekili mamalamak yerine milyonları etkileyecek bir politik söylev geliştirmelisiniz. üstelik temsilli sistemde sadece seçilmek için politika üretmek zorundasınız. doğrudan bir sistemde ise yönetmek içinde doğru politikalar mütemadiyen ihtiyacınız var.