şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dijital teknolojinin yaygınlaşması ve halk tarafından daha kullanılabilir duruma gelmesinden önce doğmuş (1960'lar gibi), ve sonrasında duruma adapte olmuş insandır.

  örneklemek gerekir ise, 50'lerde doğan bir babanın, 80'lerde dogan oğluna bir commodore 64 alması, ufak kitapçıklardan kod yazarak oyun çalıştırması, kafa ayar programı ile uğraşması, oyun oynayip yazi yazmasi ve sonrasında kişisel bilgisayar, notebook, smartphone gibi nimetlerinden sonuna kadar faydalanması, bu babayi bir digital immigrant yapar.

  80'lerde doğan çocuk ise digital native'dir.
 • bu kavrama atıf yapanlar 80 ve daha öncesinde doğanların ne yaparlarsa yapsınlar çift elle telefon kullanamayacağını yani çift elle mesaj yazamayacağını ifade ediyorlar.
  zira onlar analog zamanda dünyaya gelmişlerdir bu sebeple dijital çağa ayak uydururken sıkıntı yaşarlar.
  bu sıkıntı sadece telefonda değil, bilgisayarda da kendini gösterir.
  hatta hislerde bile bir farklılık olacaktır.
  zira 80 ve öncesinin hisleri daha analog, 90 ve sonrasının hisleri daha dijital olacaktır.

  analog dönemin insanı daha dayanıklı olurken dijital dönemin insanı daha kırılgan ve hassas olacaktır.
  dijital dönemin insanı dijitalleşme ile her şeyi kolay elde ettiğinden duygularını da kolaylıkla ifade edebilir ve bunu dijital ortamdan istediği anda yapması onun için basit bir davranış değilken analog dönemin insanı için bu durum basit bir davranıştır ve herhangi bir anda bunun yapılması alelade bir tavırdır. bu bakımdan analog dönemin insanı ile dijital dönemin insanı asla anlaşamazlar.
  mektuplaşma dönemini, çaldırıp kapatma zamanını yaşayan bu analog nesil dijital çağdaki ilişkilere ayak uyduramazlar.
  zira dijital çağda 90 ve sonrası nesil her an hızlı bir şekilde iletişim halinde olmayı, duygularını, düşüncelerini bu yolla rahatlıkla ifade edebilmeyi dijital gelişmelerin yaşandığı dönemin içerisinde doğdukları için rahatlıkla öğrendiler ve onlar dijital ortamdaki görüşmelerin usulünü bilmektedir. oysa analog dönemin insanı bu ortamdaki görüşmelerin usulünü bilse bile buna ayak uydurmakta sıkıntı yaşamaktadır.

  80 ve öncesi nesil dijital çağ göçmeni olduğundan, tıpkı kentlerdeki kırdan kente göç eden ve kente uyum sağlayamayan kentlileşemeyen göçmenler gibidir. bu sebeple 90 ve sonrası nesil ile 80 ve öncesi nesil arasında bu dijitalleşmeden doğan çok ciddi iletişim problemleri yaşanacaktır.

  ve bu kavramı kullananlara göre bu analog dönem insanının dijital çağa ayak uydurması asla mümkün olmayacaktır. her zaman bir göçmen gibi dijital çağdakiler bir entegrasyon problemi yaşayacaktır.
 • bir 79 doğumlu olarak iki elle ve 21 parmak bu mesajı yazıyorum. 1 fazla parmağa takılanlar için gelsin.
 • (bkz: #82523510)