şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
  • kesinlikle yukarıdaki yazara katıldığım meseledir. türkiye'de ajansların neredeyse hepsi 90'lardan kalma makyajlı kasa eski halkla ilişkiler ajanslarıdır. ve kesinlikle adam akıllı 360 derece dijital iletişim yapabilen ya da yapmaya niyetlenen bir ajans yoktur.

    firmalara amerikadan araklanan fikirler yedirilmek suretiyle işler ilerler . dijital iletişim neredeyse bir markanın ya da şirketin kurumsal ilkelerine uygun bir şekilde dijital operasyonlar bütünüdür.

    kabaca klasik iletişim planının kurum kültürünün çerçevesinde yeni trendlerle birleştirerek müşteri kitlesi de göz önünde kesinlikle alınarak 6 aylık 1 yıllık ve genel planlarının oluşturulması ile yapılır. dijital iletişim sadece sosyal medyadan ibaret değildir ya da twitterda belediyelerin birbirlerini mentionlaması değildir.

    tüm bu şakaların komikliklerin belli bir plan ve program çerçevesinde ve kesinlikle real time ülke gündemi yakalanacak şekilde ( burası çokomelli) uygulanmalıdır. şahsi görüşüm olmakla beraber gerçekten dijital iletişim planı olmasını isteyen şirketlerin ajanslar ile çalışmak yerine kendi kurumları içerisinde uygun departmanlar kurması gerekmektedir. son yıllarda omnichannel faktörünün önem kazanması ile birlikte tüm iletişim faaliyetlerinin iletişim kanalları ve onların destekleyici kaynakları işbirliği yapacak şekilde dizayn etmek ancak kurumun içerisinde faaliyet gösteren uzmanlar tarafından gerçekleştirilebilir.

    kardeşim o kadar anlatıyorsun yok mu memlekette bu işin güzel bir örneği derseniz buraya yakında örnekler gelecek.