şükela:  tümü | bugün
  • şeyler başlıklarının birinde bahsi geçen dolandırıcılığa konu olan ödeme yöntemi. peki nedir bu, anlatalım:

    öncelikle dijital cüzdan nedir, dijital cüzdan; kart bilgilerini bulutta kendi sistemlerinde saklayan ve genelde internet üzerinden alışverişlerde kart bilgisi girmeden ödeme yapılmasını sağlayan çözümlere verilen genel isimdir.

    alışveriş siteleri, kullanıcılarına dijital cüzdan oluşturur ve bu cüzdanı da banka hesabına bağlar, böylelikle alışverişte her seferinde banka bilgisi girmeye gerek kalmadan, hatta belirli bir limite kadar telefon onayı bile istemeden ödeme yapılabilir. dolandırıcıların buradaki hamlesi nedir, herhangi bir bahaneyle insanların cüzdanlarını bu ödeme yöntemini kullanan sitere tanımlarlar, o banka hesabına para yollarlar ve geri iade ettirirler. bu sayede organik ve çalışan bir hesap olduğunu gösterirler. bunu da yüzlerce kişiye yaparak banka bilgilerini bulut veritabanına atıp kullanıma hazır halde bekletirler ve internet sitesinde alışveriş yapılacağı zaman herhangi bir bilgi girmeye gerek kalmadan kolayca sistemden çekebilir, belki kime ait olduğunu bile görmeden rastgele birinin hesabından ödeme yapabilirler.

    bu konuyu dijital cüzdan dolandırıcılığı gibi bir başlıkta da konuşabilirdik ama sözlük yönetimi şeyler linkinde bu şekilde ifade etmeyi doğru bulmuş, buradan yazmış olalım.

    (bkz: ukteydim doldum)

hesabın var mı? giriş yap