şükela:  tümü | bugün
  • para dahil neredeyse herşeyin dijitalleştiği bir çağda siyasetin kullandığı araçların da bu teknolojiden nasibini almaması beklenemezdi. lakin siyaset ile dijitalleşmenin ilk buluşması biraz hayal kırıklığı oldu. cambridge analytica skandalı ile gördük ki büyük veriyi işleme becerisi ile azımsanmayacak bir kitleye erişmek ve etkilemek mümkün.

bu olay özelinde etik olmayan kısımları kısaca
    -kullanıcı verilerinin 3. tarafla izinsiz paylaşımı,
    -kullanıcıların siyasal tercihlerini değiştirmek adına kendilerini manipüle edecek ve gerçek olmayan mesajlar verilmesi olarak özetleyebiliriz.

siyaset ile büyük verinin bambaşka kesişim kümeleri muhtemelen vardır ve henüz ortaya çıkmamıştır.

gelmek istediğim nokta şu;
    neden çerçevesi ve ilkeleri iyi özetlenmiş politika ve yaklaşımları, internet temelli platformlar üstünden, lider odaklı bir yapı yerine fikir odaklı sunan bir siyasal oluşum hala mevcut değil? partilerin dijitalleşmesinden bahsetmiyorum, nerede ise tamamen dijital bir partiden bahsediyorum; kongresini, fikirleri, eğilimleri, söylemlerini bütün taraflarla hızlı, organik ve bilimsel sunan ya da uygulayan? partinin ağır topu, kulis simsarı vs kavramları yerine analizi güçlü, kendi değil fikri konuşulan bir siyasal oluşum? yanlış anlaşılma olmasın; insan öğesini geri plana koymuyorum elbette, sonuçta siyaset halk için yapılmalı.

bu fikre; ulan cahil, karizmatik otorite diye bir tanım var ve bütün az gelişmiş toplumlar bu etki ile siyaset yapar demeden önce düşünün. temsili geri plana aldığınız, güçlü bir toplum sözleşmesi ile ortaya çıkmanı neresi eksik? karizma etkisini ise sunulan politikalar üstlenecek. temsili ise akademisyenler, teknokratlar veya uzmanlar sağlayacak.

ulan cahil, burası norveç mi diyenlere de saygım sonsuz. norveç olmayalım da eğitim, adalet, ekonomi hakkında küçük ve anlaşılır 3-5 dk lık videolar ile seçmeni etkilemenin neresi kötü? sadece norveçliler mi internete bağlanıyor? partilerin trol kadroları bile var artık.

bir fikir olarak tarihe not düşmek istedim. umarım siyaset bilimci akademisyenler olanı analiz etmek yerine olası uygulamaları da tartışıp geleceğe dair fikir üretmeye başlarlar.

tanım: ham bir fikir.