şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: webit expo)
  • markaların, dijital ortamdaki reklam çalışmaları. advergame'ler, içerik üretimleri, efendime söyleyeyim, sosyal medya hesap yönetimleri vs...
  • çoookça konulara ayrılan özellikle google ile haşır neşir olmayı gerektiren pazarlama türü. call to action, roi ctr, cpm cpc gibi terimleri kullanmaya meraklı insanlar tarafından hava atma mesleği olarak ortaya çıkmış şu sıralar her yerde eğitimleri verilen, hatta bu eğitimlerin çoğunda çeşitli yutup videolarından başka konu bulunmayan pazarlama şekli
  • (bkz: #45299674)
  • sanılanın aksine günümüzde sadece arama motoru optimizasyonu ve internet reklamı olmayan, derya deniz halini almış sektördür.
  • pek doğru bir çeviri sayılmaz ama sözlükte önce bu şekilde açılmış başlık (bkz: elektronik pazarlama)

ilgili kavramlar:

cpa (cost per action)
    cpl (cost per lead)
    cpm (cost per mille)
    cpc (cost per click)

(bkz: internet reklamciligi/@iwillshowyouwhatitmeans)
  • artık markaların yüksek bütçeler ayırdığı bir alan haline gelmiş pazarlama şeklidir.

içerisinde e-mail pazarlama, social media pazarlama, google adwords, medya satın alma ve crm gibi bir çok alt uzmanlık alanlarını barındırmaktadır.

bu uzmanlık alanlarından sadece 1 tanesine hakim olmak bundan 2 sene önce yeterliyken şu an en az 2 tanesine hakim olup üzerine bunları analiz edebilecek analiz araçlarını kullanabilmek gereklidir. (bkz: google analytics)

bu işin uzmanları gün geçtikçe linkedin de çoğalmıştır. ama gerçekten bu işi hakkı ile yapan kişilerin sayısı türkiyede 10 u geçmez. bunun temelinde de sadece fatura kesmek amaçlı iş yapan ajanslar vardır. şimdiye kadar google adwords e aylık 10 - 15k bütçe harcayan ve ajansların yönettiği 6 hesabı o markalarda çalışan arkadaşlarımın ricası ile kontrol ettim. gördüğüm google adwords hesap yapısı tamamen para harcamaya yönelik ve 1 günde yapılmış hesaplardı. yapılan tek şey sadece günlük bütçelerle oynayıp hesabı kendi haline bırakmaktı.

bir ajansın google partners olması onun güvenilir olduğunu göstermez.

sözün özü dijital pazarlama iyidir hoştur ama takip etmek sorgulamak olmazsa olmazdır.
  • yeni ekonominin en önemli sahalarından olan e-ticarette rekabet avantajı sağlamak için bilinmesi gereken pazarlama metodu.

bugünlerde konuyla ilgili ciddi bir türkçe kaynak yayınlandı.

yazar ve çalışmaları hakkında şöyle bir site de mevcut: https://www.olgusengul.com/
  • ilgilenenlerin, aşağıdaki link üzerinden grand theft auto, battlefield gibi oyunların dijital pazarlamasını öğrenebileceği ve kendini geliştirebileceği pazarlama dalı.

https://register.gotowebinar.com/…47122561134843651
  • hem çalıştığım yerde kullanmak için, hem de yazacağım yüksek lisans tezi için dijital pazarlamayı en kısa sürede eksiksiz öğrenmem gerekiyordu. olgu şengül'ün 2 günlük eğitimine katıldım. şunu da anlatsaydı dediğim hiçbir şey kalmadı. tam ihtiyacım olan format ve içerikte bir eğitim oldu. kapsamlı bir özet mahiyetinde olan kitabını da hediye etti katılımcılara sağolsun.

eğitim hk https://www.olgusengul.com/egitim-basvuru-formu