şükela:  tümü | bugün
  • selamlar,

bugün danışma kurulunda benim de bulunduğum ülkemizin önüzümde ki dönemlerde atacağı adımlar hakkında detaylı bilgiler veren ve kısa-orta-uzun vade planları oluşturulmuş; türkiye’nin sanayi devrimi “dijital türkiye yol haritası” isimli bilgilendirme ve eylemlere ilişkin içeriklerin bulunduğu yol haritamıza buradan linkinden ulaşabilirsiniz.

iş bu yol haritasının üzerinde 1,5 yıldan beridir gerek devlet teşkilatları gerekse özel sektör ve eğitim kurumları aynı zamanda stk’lardan binlerce kişi emek verilip çalışılmaktadır.

bu noktada önemli olan bizlerin bu yol haritasına ne kadar sıkıca tutulacağımız ve bu bayrağı ne kadar ileri götüreceğimizdir.

ilgilenen ilgilenmeyen her türk vatandaşını ve özellikle genç nesili bu devrimin başarılı olacağı inancına davet ediyorum.

unutmayalım ki ülkemizin kurucusu ve ilk sanayi devrimini adımlarını o zor şartlarda atan ulu önder mustafa kemal atatürk’ün bıraktığı bu mirasa sahip çıkmak işveren-işçi-öğrenci-devlet olarak görevimizdir.

cumhurbaşkanımız recep tayyip erdoğan’ın da destekleriyle başlayan bu pozitif süreçte herkesin üzerine düşeni yapacağından şüphemiz yoktur.

lütfen aklınızda ki tüm olumsuz ve negatif düşüncelerden arınarak ülkemizin her bir bireyini pozitif etkileyecek bu yolda canla, başla omuz omuza yürüyelim ve güzel ülkemizin yeşilini daha yeşil, mavisini daha mavi, insanlarını huzurlu bir şekilde görelim.
  • phahshdhasd yasaklı sitelerin olduğu ülkede dijital türkiye yol haritası.

boş beleş işler.

nesnelerin interneti yazmışlar bir de hahaha
  • düşünüyorum da, her şey artık şu yazıda iki kez vurgulandığı gibi "pozitif" olsa bile ruhumuz yaralanmış bir kere. böyle haberlere denk geldikçe "he, iyi tamam, türkiye'de güzel şeyler de oluyormuş" deyip bezgin bezgin işime gücüme dönüyorum.
    insanın ekmeğini suyunu keseceksin ama adalet duygusunu incitmeyeceksin arkadaş.
  • siz önce yasaklı sitelerin acın sonra dijitallesirsiniz.

cehaletin iktidarı cahilin sefasını desteklermiş.
  • bütün ülkeye vpn kullanmayı öğreterek başlayan harita.
  • (bkz: ahanda sictik)
    bunlarin yapacagi isten halka hicbir hayir gelmez. cin'den beter yasaklar ve engellemeler getirip koyunlari iyice kolelestirmeyi planlamiyorlarsa ben de ne olayim. bunlarin pozitif dedigi biz sizin yerinize "kandirildik", siz dusunmeyin demek galiba. koreliler 10 gigabit interneti konusurlarken hala 5 mbit kullanan ulkeden yaziyorum bunu.
    (bkz: prof. dr. bülent arı, "türkiye'nin geleceği için cahil nesil lazım")
  • güzel noktalara değinilmiş bir yol haritasıdır. ancak dikkatimi çeken ve önemli bir eksiklik olduğunu düşündüğüm nokta ise, dünya çapında perakende ürünlerde de başarılı olan şirketler oluşturmak bahsedilmiş, ancak eylem planında son kullanıcıya yönelik tasarım biraz es geçilmiş. daha çok endüstriyel tasarımlardan bahsedilmiş. ancak unutmayalım ki bugün apple'ı apple yapan şey tamamen tasarım konusundaki takıntısıdır. bu noktada, sanatın ve tasarımın (gerek ui/ux, gerek grafik) bu programa dahil edilmeden bahsedilen şeylerin gerçekleştirilebileceğini düşünmüyorum. en sonunda muhtemelen sovyetler birliğinin yaptığı arabalar minvalinde bir şey çıkar. bugün bakarsanız dünyada üniversitelerde çoğu öğrenci artık mühendislik + tasarımsal düşünme (design thinking) gibi ders programları izliyorlar, çünkü sektörlerin ihtiyacı bu yönde. tasarımın önemi yurtdışında anlaşıldı, türkiye'de de bu gerekli. ben de bir yazılımcıyım ve edindiğim tecrübeler süresince gördüğüm şey, tasarımın en az işlev kadar önemli olduğu.
  • bu konuda ben yetkili bi abiye benziyorum. anlatıyım.
    dijital türkiye yol haritası, sanayide dijital dönüşüm platformu ve dordüncü sanayi devrimi dairesi baskanligi çalışmaları sonucu hazırlandı. aslında yol haritası fena sayılmaz. bakıldığında diğer politika ve strateji belgelerinden birkaç yönüyle ayrışır. ama yine de çok büyük etki yaratabilecegini düşünmüyorum.
    niye? çünkü türkiyenin problemi politika ve strateji uretememek değil. problem uygulayamamaktan kaynaklanıyor.
    bakın türkiyenin bilim ve teknoloji tarihine. çok güzel dokümanları o zaman da hazirlamisiz. sonuç? kıyıda köşede duruyorlar.