şükela:  tümü | bugün
 • ilker canikligil tarafından yazılmış muazzam bir kitaptır dijital video ile sinema. istanbul bilgi üniversitesi sinema hocalarından da (zaten kendisi de 1999-2006 yılları arasında öğretim görevlisiydi) şiddetle tavsiye ediliyor. bir filmin geçirdiği tüm aşamaları ve kavramları(ışık, çerçevelemek, renk, montaj) teker teker detaylarıyla açıklayor. işin en güzel yanı ise kitap, saman kağıda basılmış yazılardan değil, gayet kaliteli bir kağıda basılmış kocaman resimler ve çizimlerden oluşuyor. tek kelimeyle mükemmel bir kılavuz. her sinema öğrencisinin ya da sinema ile ilgilenen herkesin mutlaka evinde bulundurması gereken kitaplardan... alınız, aldırınız.
 • "kısa film çekicem ben" diyenlerin muhakkak okuması gereken kitap. kısa filmi geçtim, record tuşuna basmadan önce, bu kitabın mutlaka karıştırılması gerekiyor.
 • sinemaya meraklı olan herkesin okumasını şiddetle tavsiye ettiğim başucu kitabı. bir nevi film çekme rehberi.
 • bir sinema okuluna başlamayı düşünüyorsunuz, başladınız ya da böyle bir imkanınız yok diyelim. bir şekilde sinemayla ilgileniyorsunuz ve sinemanın temeli görüntü konusuna hakim olmak istiyorsunuz. bu kitap elinizin altında olması gerekiyor. başlangıç için mükemmel bir kitap. bu kitaptaki görüntü bilgileri kısa filminiz için fazlasıyla yeterlidir. bu kitabı kullanarak doğru pozlama yapmayı, kameranın temel özelliklerini ve nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. 2007 yılında basılmasına rağmen hala güncelliğini koruyor.

  bu kitabı bir şekilde buldunuz ve bitirdiniz diyelim. blain brown'ın sinematografi kitabına göz atabilirsiniz.

  düzenleme: kitabın yeni baskısı çıktı, kitabın yeni baskını da bitirdim. kitaba yeni görseller ve dslr ile ilgili bölüm eklenmiş. ve şunu fark ettim; bu kitap görsel kültür, görüntü tekniği, kurgu ve ses anlamında ilk kısa filminiz için fazlasıyla yeterli. kısa film çekmek istiyorsanız kesinlikle tavsiye ediyorum.

  i. canikligil düzenlemesi: burayı okuyorsan bil ki severek takip ediyoruz. marmara üniversitesi sinema tv bölümü'ne bekleriz.
 • okuyamıyoruz amk yok. dnr sözüm sana en az 2 tane getir şubelerine.