şükela:  tümü | bugün
  • bi türk heavy metal grubu... biraz megaloman olsalarda ben severim... hedef büyük die bir albümleri var... konserlerinde vokalistlerinin yüzü acayip komik şekiller alır... :)
  • insanların sağına soluna batan bitkilere verilen isim...
  • (bkz: terzi)
  • gül ve begonvil savunma sistemi
  • dikme eyleminin gizli öznesi
  • öğret bana ;sana ihtiyacım var ;ateşoğlu gibi kaliteli şarkılara imza atan bugüne kadar hedef büyük ve düşlerim ölümsüzdür adında iki albüm çıkartan ;fatih balcı ,serdar demir ,serhat aral ve taylan ayık'tan oluşan türk heavy metal grubu.
    (bkz: turk metal grupları)
  • tanriyla araları baya iyi olan bir heavy metal grubu.hedef büyük albumunun çoğu şarkısında tanriya dua eder gibiler.en iyi örnek asla vazgeçme adlı şarkıları, bir ilahi grubu rahat coverını yapabilir.
  • 1992’de istanbul’da kuruldu.

türkçe sözlü heavy metal yapan topluluk, 1999’da inanç ve liderlik kavramlarını bolca kullandıkları “hedef büyük” adlı ilk albümünü çıkardı.

ortaya koydukları siyasi tavır, karşıt görüşlü topluluklarla tartışma yaşamalarına neden olmuştur.
  • (bkz: diken sacli)**.
  • albümleri çikmadan önce çaldıkları bir rock station etkinliginde hiç iplenmemis ve ilgi görmemis grup. "benim bir elimde dünya, bir elimde öbür yarısı" gibi bir söylemi de ilk ve son kez orada duymustum. taylan ayık devamlı olarak seyirciyi sahnenin önüne çekmeye çalışıyor ve bazen heavy metalin kendine özgü naralariyla "öneeeeeaaa!!!!" diye çağırıyordu insanları. fakat öne gelen olmadi. ancak albüm çiktiktan ve o zamanin dinamo dergileri sebek ve non serviam'da "destekleyin! bunlar heavy metal yapiyor! çok saglam müzikleri var!" türünde yazilar çıkmaya başladıktan sonra türk metalcilerince aniden kaale alinmaya baslanmis bir gruptur. zaten manowar seven bir insanin diken sevmesi de garipsenecek bir sey olmadigindan (sözler açısından) bir tutarsizlik söz konusu değildir. ama bir türk grubunun sevilmesi için illa ki başkalarının referansı gerekmektedir hala bu ülkede.