şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yayın yönetmenliğini eski radikal dış haberler şefi erdal güven'in ve yazı işleri müdürlüğünü beril köseoğlu'nun yaptığı yaptığı internet gazetesi.

  harun simavi'nin diken.com.tr'yi tanıttığı metni de buradan aktaralım:

  --- diken.com.tr tanıtım ---

  diken’i size tanıtırken büyük dedem merhum sedat simavi’den bir alıntı yapmak istiyorum. 1916’da, ‘gazetecilik öldü’ denilen bir devirde bir arkadaşına şöyle demiş: “inşallah ben bu verimsiz tarlada namuslu olarak gazetecilik yapacağım. muvaffak olursam ne âlâ, muvaffak olamazsam talihime küseceğim…”

  neredeyse 100 yıl sonra, gazetecilik için yine aynı şeyin söylendiği şu günlerde benim de niyetim aynı.

  diken’in misyonu net ve kısa: ülkemizde gül bahçesine dönüştürülmek istenen medyanın dikeni olup, köklerinden sallanmaya başlayan demokrasimizi, temel özgürlüklerimizi ve laikliği savunmak. bu misyonu yerine getirirken de gazetecilik mesleğine hak ettiği itibar ve onuru yeniden kazandırmak.

  yukarıda saydığım değerleri savunurken hiçbir parti, kurum ya da örgütün körü körüne taraftarlığını ya da düşmanlığını yapacağımızı sanmayın. diken bağımsız ve özgür bir gazete.

  diken’in gücünün iki kaynağı var: ilki, kendi imkânlarıyla çıkması. ikincisi de gazetecilik ilkeleri ve etiğinin diken ekibinin dna’sında yazması.

  çok büyük vaadlerimiz yok. doğru haber veren, adil gazeteciliği gözeten, nereden gelirse gelsin baskıya boyun eğmeyen, dürüst bir gazete çıkarmak için yola koyulduk. çünkü eminiz ki, türkiye’nin böyle bir gazeteye ihtiyacı var.

  en doğrusu, yine büyük dedemin her gazetecinin kulağına küpe olması gereken şu nasihatiyle bitirmek: “genç gazeteci arkadaşlarıma! bu meslek yorucu bir meslektir. ama, insan büyük bir zevkle çalışır. kalemine daima efendi kal, uşak olmamaya gayret et. mecbur kalırsan kır, sakın satma.”

  harun simavi
  --- diken.com.tr tanıtım ---

  3 gün önce verilmiş sinpensar uktesi.
 • twitter'dan takip ettiğim haber sitesi. önceden t24'ü takip ediyordum ancak sırf ziyaretçi çekmek için bilgisi olmadıkları alanlarda haber yapmalarından ve saçma sapan galeriler oluşturmalarından dolayı takibi bıraktım. yeni tasarımı da zaten hiç hoşuma gitmemişti.

  şimdi diken'i takip ediyorum. gerek tasarım gerek içerik olarak gerçekten tatmin ediyor. takip ettiğim tek haber sitesi.
 • yavaş yavaş aklımda yer edinmeye başlayan haber sitesi.
 • facebook'taki 'feed'lerinde haber başlıklarının kutuya sığmadığı haber sitesi.
 • gelirinin nereden geldigini merak ettigim haber sitesi. ucretli icerik yok, bagis yok, reklam yok...
 • ilk defa tarafsız bi haber sitesi görüyorum. tarafsız olduğunu iddia eden t24'ün tüm yazarları solcu iken; diken'in dün hilal kaplan yazısı paylaştığını, bugün yılmaz özdil paylaştığını görüyorum.
  benim tarafsızlık anlayışım budur.
 • t24.com.tr'den aldıkları hasan cemal'in köşe yazısını haber kaynağı göstermeksizin yayınlayan intenet sitesidir.

  haber kaynağı şöyle verilir:

  ....... sitesinde-gazetesinde ../../.../ tarihinde ...... ....... tarafından yazılan yazının bir bölümü şöyle:
 • günün 11'i köşesinde o günün dikkat çeken 11 köşe yazısının özetini ve tam metnin linkini paylaşıyorlar. genelde hep takip ettiğim yazarlara ek olarak ilgim dışında kalan bazı yazarları da es geçmemek için takip ediyorum bu siteyi. tavsiye ederim.
 • özellikle site tasarımı ve kullanım kolaylığına hayran kaldığım internet gazetesi. haberlerdeki fotoğraflar göz yormasın diye siyah beyaz olarak koyuluyor. haberleri sınıflandırma yöntemi ve bunları üst menüye yerleştirme biçimleri çok güzel. butonlar kocaman ve aradığınız şeyi hemen buluyorsunuz. reklamlar dozunda, habertürk ve türevleri gibi her yandan bir şey girmiyor gözünüze. tüm bunlara ilaveten asıl amaçlarını da hakkıyla yapıyor, mis gibi haberler yayınlıyorlar. eh daha ne olsun!