şükela:  tümü | bugün
  • ısrarla 'dikenli' kabak demeye devam edeceğim sebze. ulan mis gibi, cillop gibi, filinta gibi dikenli kabağı ne hale getirmişsiniz be, amcık kabağı nedir arkadaşım siz manyak mısınız ya?

neyse, şimdi şöyle oluyor. bunun bir kızartması oluyor, bu kızartma balığın yanına giden en güzel şeylerden biri oluyor. ki ben balığın yanına pişmiş havuç yakıştıran bir insan olarak fırın balığın yanında servis edilecek fırın sebze kategorisine de kolayca girebileceğini düşünüyorum bu arkadaşın. denemedim, umutluyum. tatlı bir tadı var, yoğun lifli ve sert. ben hem tat hem de doku olarak havuca çok benzettim.

türkiye'de antalya bölgesinde yetiştiriliyor. bölge halkı her ne kadar sebzenin endemik olduğunu iddia etse de biraz internet araştırmasıyla dünyada benzer iklimdeki başka yerlerde de rastlandığını okudum. ancak yılın çok kısa bir zamanı oluyor, yaklaşık bir ay boyunca bahçelerde oluyor ve bir ay da buzdolabında dayanabiliyormuş.

ha bir de, yapış yapış bir şey. mutlaka eldiven takarak kesin.

afiyet olsun!
  • antalya'nın nadide bitkisi...
    gerçi burada (antalya'da) adı farklı ama olsun, adı da, lezzeti de olağanüstü :)