*

şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: yatay gecis)
  • ilk defa bu yil (bkz: 2000) eylul ayinda gerceklestirilecek dikey gecis sinavi ise, oss bazli(bkz: su bazli)(bkz: bazli) bir sinav olacak. tercihlerinize ve meslek yuksekokulundaki basariniza gore 4,5,6 senelik lisans programlarina basvurabileceksiniz.
  • (bkz: dusey gecis)
  • bi ton kasıntı insanla muhatap olmayı gerektiren hede. misal biri kalkıp "senin geçişin bana bağlı, ben istersem geçersin, güvenme pek kendine" diyiverir. aslında daha neler demiştir ama, desem inanmazsın öle yani.

(bkz: based on a true story)
  • yok'un malum katsayi uygulamasindan sonra iki yillik bölümlere talim etmek zorunda kalan basarili meslek lisesi ögrencilerinin, kuralli(?) olarak saf disi birakildiklari kulvara iki sene gecikmeli bir sekilde katilma mücadelesidir dikey geçis. duydugum kadariyla öss ayarinda bir sinava sahiptir: (bkz: dikey gecis sinavi). tabi transkriptte de yüksek not gerekiyor. sonradan yine maksatli olarak icad edilen sinavsiz geçis uygulamasinin bu geçis mücadelesine reel etkisi ne olmustur, bilemiyorum.

peryodik olarak icadlar çikaran yök'ün bir sonraki nesillere damgasini vuracak yeni icadlarini da merakla beklemekteyiz.
  • açıköğretim ön lisans programlarından veya 2 yıllık meslek yüksekokullarından mezun olan öğrencilerin, açıköğretimde lisans mezunu olabilmeleri için ösym tarafından yapılmış güzellik. geçiş için sadece dgs'ye girmek yeterli. bir de mezun olduğunuz bölüme göre doğrudan 3. sınıfa ya da hazırlık programına kayıt yaptırabiliyorsunuz. birkaç bölüm dışında sadece işletme ve iktisat seçme sansınız var.
  • iki yıllık yüksekokullarla fakültelerin içeriklerini (bkz: müfredat) denklemelerini gerektiren hak. yüksekokulların bazılarında (çoğunda aslında) derslerin içeriği fakültelere göre zayıf tutuluyor. buradan dikey geçişle gelen öğrenci a dersini almış kabul ediliyor ama aslında aldığı a dersinin fakültedeki (bölümdeki) a dersiyle çok az bir alakası oluyor. bölüm öğrencisi sonraki yıllardaki derslere hazırlığı da içeren kapsamlı bir ders alırken daha sonra ilgili bir ders alınmayacağı için yüksekokullarda des kapsamı daha dar oluyor. bu da dikey geçiş yapan öğrenciyi, geçisi yaptıktan sonra çok zorluyor. diğer öğrencilerin gerisinde kalıyor, sınavlarda başarısı düşük oluyor, rahatça anlaması gereken bazı metinleri / dersleri temeli zayıf olduğu için o kadar rahat anlayamıyor ya da hiç anlamıyor.

özetle madem iki yıllıktan dört yıllığa (yüksekokuldan fakülteye) bir geçiş hakkı var, yüksekokul eğitimleri de biraz düzelmeli ki fakülteye geçiş yapan öğrenci sudan çıkmış balığa dönmesin..
  • bu yıl kontenjanlarında 2008 yılına göre müthis bir artış yapılan, boğaziçi %1000 diyelim, geçis türümüz. vatana millete hayırlı olsun.
    (bkz: dikeygecis.org)