şükela:  tümü | bugün
  • onlisans diplomasi sahiplerine, mezun oldugu bolum ile ilgili lisans programina devam etme $ansini taniyan sinav. 2000 yilindan itibaren turk ogrencilerine bir osym hizmeti.

bu sene egitim sisteminde yapilmasi planlanan bir takim yenilikler sayesinde teknik lise mezunlari, bolumuyle ilgili onlisans programina sinavsiz girme, daha sonra da dgs araciligiyla ilgili lisans programina devam etme $ansini vermek amaclaniyor. bu sayede bir makine muhendisinin, diploma aldigi anda yakla$ik 8 senesini makine uzerine egitim alarak gecirmesi ve konusuna hakim bir muhendis haline gelmesi saglanacak(deniyor). tabii meslek ve teknik lise mezunlarinin oss'de cektigi sikintilarin hafiflemesi de cabasi. (bkz: olur mu olur)(bkz: yalandan kim olmu$)(bkz: canim turkiyem)
  • oss ile ayni zorlukta olmayan sinav.
  • ustasi/hastasi oldugum, hobi olarak katildigim bir sinavdir. genel yetenek sinavidir.
  • oss'yi birakin anadolu lisesi sinavi ile bile boy ölcüsemeyecek, eglenirken kazandiran sinav. haa, "madem öyleydi, sen kazandin mi?" derseniz susar, döktügüm sütü temizlerim. ya da susmam, ne susucam ulan? e arkadas, 160 soruda 5 yanlis yaptim almadilar, essegin seyine sey yapmanin alemi yok*. (bkz: moralini bozmak gibi olmasin)
  • bugunku sinav.. sorularin gecen seneye nazaran biraz daha zor oldugu goze carptiysa da yine de derece yapmayi beklemekteyiz, lakin derece yapmak bu sinavi kazanmaya yetmiyor, o da ayri bir gariplik..
  • osym nin, mesleki orta oğretim kurumu mezunlarını önlisans programlarına alıp, daha sonra dereden tepeden dolaştırıp, derviş olmak için çileden geçmesi gereken çilekeş gibi türlü eziyetlerden geçirip en sonunda lisans öğrenimi için hala halleri kaldıysa en az % 90 başarı gösterip geçmeleri gereken, çok az kişinin başarabildiği sınav.
  • osym nin oss sinavinin yarisi kadar bile zorlukta olmayan ancak kazanmasi daha zor olan bir sinav turudur.
    sure 180 dk dir.
    soru adedi 160 dir.
    sorular bircok kisiye gore kolay ve yetenek sorularidir.
    ancak kazanmak icin 160 sorudan full e yakin yapmaniz gerekir.
    hele de bilgisayar bolumundeyseniz allah kolaylik versin... sizi kimse kurtaramaz.
  • 2 yıllık meslek yüksekokullarından mezun olup, boğaziçi gibi önemli okullara arka kapıdan girmeye yarayan bir sınav. mezun olduktan sonra 5 sene içinde 3 kere girme hakkınız var.160 soruda 2 yanlış yaparak boğaziçine giren arkadaşım var. lakin bu sınavın kontenjanı her okulda yok, olanlar içinde ise 1-5 kişi alınıyor. mesela boğaziçi, bilgisayar mühendisliğine, dgs ile 2 öğrenci alıyor. bende girmiş, 5 puanla kaçırmıştım, acı ama gercek.
  • ilk girişimde kazandığım ikinci girişimde sayısalda 3 yanlışla kazanamadığım , tercihin sınavdan daha önemli olduğu sınav.
  • osym'nin, özel üniversitelere burslu giriş yapan öğrencileri, aynı bölümde okuduğu öğrencilerden farklı
    bölümde sayması ve bölümde okuyan burslu öğrencilerin, beşten az olması sonucu, ortalaması elliye düşen
    burslu öğrencilerin kazanmasının oldukça zor olacağı sınav.