şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: arcalion)
  (bkz: b vitamini)
 • havaların ısınmasıyla iyice tavan yapması dolayısıyla akademik hayatınızı sekteye uğratabilecek durum bozukluğu.
 • anksiyete bozukluğu'na işaret edebilir.
 • odaklanmanız gereken ne ise, odaklanıp yapmak istememenizden kaynaklıdır.
  sevdiğiniz ve yapmak istediğiniz bir işe kendi isteğinizle kolayca yoğunlaşabilirsiniz.
  aksi bir durum eziyet olur.
 • ders çalışmaya çalışan bir insanı çaresizlik, sinir ve de stresten ağlatabilecek bir hastalık*.
 • insanın kendisi kütüphanede otururken, önünden geçerken göz ucuyla kişiye tüm ruhuyla el sallayarak 'güle güleeee :)' demesi ya da kendisine doğru gelen birine "ooo! aslı hanımlar da gelmişler. çıstak çıstak' diye tempo tutmasıdır. yani en azından benim gibi dikkati dağınık üç beş kişi bir araya gelsek ve etrafımızda bir hareketlenme olsa (dikkatlerimizin fotoğrafının çekilebileceğini veri olarak alıyorum), böyle bedenden ayrılmış, gelene geçene el sallayan ya da duruma göre 'beni de götüüüür' diye yalvaran plazmalar fotoğraflardık.

  aynı dikkat dağınıklığı çalışma sisteminizi de etkiler. herkes çalışmak için oturduğu koltuktan kıçına zamk sürülmüş gibi on saat kalkmazken, siz en fazla yarım saatte mola verirsiniz; çünkü bir anda başka bir şey o konudan daha önemli hale gelmiştir gözünüzde: üçüncü reich hakkında okurken genetik çaprazlamaya merak salabilirsiniz, yazı yazarken parmaklarınızın duruşu ilginizi çekebilir vs.

  peki normal zamanda bu halde çalışan birinin kafasını kurcalayan başka bir şey varsa ne olur? 'hayat felç oluyor' benim cevabım. sabahtan beri sözlüktü, facebooktu, twitterdı, blogdu oydu buydu dolaşıyorum. ama henüz ona buna el sallayan plazmamsı varlığı doyuramadım, ortalıktan toparlayamıyorum bir türlü. ordan oraya savrulup duruyorum. masamdaki işlerle de arada sırada bakışıyoruz falan, romantik bir ortam.

  sıkıldım. gidiyorum ben.
 • eger sadece okumaya dayali bir bolum secmisseniz caninizdan bezdirebilecek bir hastaliktir gercekten de. kitaptaki okudukca bitmeyen, giderek uzayan aciklamalar, bit kadar puntoyla yazilmis ama okunmasi gerekli olan dipnotlar sinir bozmaya birebirdir. neyse, sonuc: dikkatin milyarlarca farkli konuya, nesneye, kisiye ve akla gelen sacma sapan olaylara kaymasi.
 • psikologların, psikiyatrların boşuna zaman ve emek harcadıkları bozukluk. bundan muzdarip bi kişi yaptırsın bi hacamat bitti gitti yaa!

  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20433751.asp
 • son zamanlarda fena halde var bende.
  tekrar b12 kullanmaya basladim.
  umarim cozum bulabilirim.

  sanirim ayni anda 1835418534 tane seyle ilgilenmek zorunda kalinca pirtliyor.
  mesela az evvel dikkat ettim*, bir sunuş uzerinde calisiyordum,
  sonra bambaska bir seye gecivermisim.
  ve sunusu tamamen unutmusum.
  ta ki tesadufen bilgisayarda bir sunusun acik oldugunu fark edip, "anam neymiş ki bu la" diye bakana kadar.

  soyleyin lan olecek miyim. :/