şükela:  tümü | bugün
 • modern dans topluluğu'nun son numarası. prömiyeri 9 ocak'da opera sahnesi'nde yapıldı.

  2 perdelik bir eser. ilk perdede uğur seyrek'in koreografisini yaptığı kelebekleri öldürmeyin performansı, ikinci perdede ise bürge öztürk'ün saydam performansı sahneleniyor.

  librettosu ışık noyan'a ait olan kelebekleri öldürmeyin, ismi kulağa biraz sıradan gelse de bence acayip havalı olmuş. aşkın ve nefretin varlığını sorgulamıyor, kabul ediyor. birini katil, birini maktul, ikisinin de kemirgen olduğunu anlatıyor. nasıl anlattığını gidip, sahnede görmek gerek.

  saydam, dekorundan kostüme kadar "ben bürge öztürk'ün işiyim!" diye bas bas bağırıyor zaten. adı gibi. biribirinin içine geçmiş tezatlıklar, anafikri oluşturmuş. ilhamını da bach'dan ve vivaldi'den almış. ne anlatmaya çalıştığını da bakınca göreceksiniz zaten.

  23 ocak'da bir temsili daha var dikkat kırılabilir'in. benim gibi tekrar izlemek isteyenler için bile güzel bir fırsat. sezonun atlanmaması gereken işlerinden.
 • kelebekleri öldürmeyin'den çok şahane bir kare için: http://www.fotokritik.com/2082563
 • yunanistan gibi ülkelerde, bu yazının yanında parantez içinde kırarsan ödersin tarzı yazılar bulunan uyarı sembolü.
 • (bkz: kalp)
 • kalp...

  herkes bilir. kendi kalbinden bilir. acısını da bilir. çünkü hiç kırıksız taşınanı yoktur. söylenmesine gerek yoktur. uyarmasan da olur. hani nasıl desem ateş yakar gibi bir bilgi.

  ama işte sarsak ve sakarız bazen... bazen hakketen istemeden. çarparak düşürerek... kendimizinkini veya başkasınkini kırıveriyoruz.

  fakat bunu bilerek yapan... o ne zalimdir.

  demeye hacet olmayan. kalp kırılabilir. dikkat kırılabilir. bir sözden, bir bakıştan bile. zalim değilsen kıyamazsın.