şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugün dolar kuru olmuş anasının 6 buçuğu. duruma batı’nın oyunu diye kulp takanlar var. kısmen doğru. ama en güzel yalan gerçeğin çarpıtılması değil midir zaten???

  önceki devalüasyonların sonunda ihracat rekorları kırardık. neden bu sefer ihracatçıda bile yaprak kıpırdamıyor?

  işte dış güçler burada. senin dış güçler dediğin adam aynı zamanda müşterin. bir bakkal düşün ki kapının önünden her geçene sataşıyor. babadan gazoz dolabı kalmış onu satmış. sen yazın ılık gazoz içmeyince de sana bağırıyor. alışveriş edilir mi bundan?? bırak alışveriş etmeyi az ileride market olduğunu bilip muhatap dahi olur musun?

  öncelikle elinde başka kimsede olmayan bir ürünümüz olmadığından, akabinde de işte sağa sola aklımızca diklendiğimizden ihracatımız artmıyor. bize sipariş verecek müşteri çok iyi biliyor ki ülkede üretilecek pek çok ürünün hammaddesi ithal. yani türkiye’den tişört almaya kalksa, pamuk mısır’dan gelecek. ama mısırla olan siyasi sıkıntıların yüzünden pamuk alamama riskin yüksek. siparişin gecikmesi yahut hiç gelmeme şansı var.

  şu anda batı’nın oynadığı bir oyun varsa o da budur. buradan mal yahut hizmet almıyor. bu anlamda ortak bir tavırla hareket ediyorlar çünkü ülkede her şey belirsiz. bizim burada “işte bagın hebsi bir oldu bize karşı” gibi lanse ediliyor bu durum. de fakto olarak da “sen kimsin ya” sorusunun da cevabını vermektedir bu dış güçler.

  yani hava sahanı ihlal eden ülkenin uçağını haklı olarak bile olsa düşürürken bu ülkeden gaz aldığını, turizm gelirlerinin burasan kaynaklandığını da masaya koyup hareket etmek zorundasın. düşünmezsen bu diklenme olur.

  dik duruş ise biraz farklıdır.