şükela:  tümü | bugün
 • ankara'da dikmen ve ayrancı semtleri arasında yer alan çukur bölgedir. 10 sene kadar evvel içerisinden boklu dere akarken, şimdi yüksek binalar ve büyükçe bir park yer almaktadır.
 • ankara'nın vadi ve sırtlarla dolu hareketli topoğrafyasında açık alan olarak bırakılmış ender vadilerden birisi (diğerleri seğmenler parkı, botanik bahçesi, portakal çiçeği vadisi).

  buranın öyküsü şöyledir: 1970 yılı için yapılan planda bu vadi bir kent parki olarak öngörülmüş, lakin yetkililer öngöredursun, burası kamu arazisi olması itibariyle gecekondularla dolmuştur. seçim zamanı oy kaygısıyla verilen tapu vaatleri sonucu bu kamu arazisinin mülkiyetini alan gecekondu sahipleri, murat karayalçın'ın belediye başkanlığı döneminde hayata geçirilen "dikmen vadisi projesi" kapsamında kamulaştırma bedeli olarak vadi içinde yapılacak ikiz kulelerden daire almaya hak kazanmışlardır. önceleri sırf bu maksatla 8'er katlı olarak düşünülmüş iki yapı, "belediyemiz de kar etsin, cebe daha çok para indirelim" zihniyetiyle yapılan plan değişiklikleriyle kademeli olarak 20 küsur kata çıkarılmış, o da yetmemiş, vadinin yamaçlarına da ön cepheden yasal olarak 5 kat olsa da, vadiden bakıldığında 7-8 kat olarak gözüken bloklar yapılmıştır. bu zihniyet, 5'er katlı, düzenli yapıların hemen yanı başında, vadiye bakan 20'şer katlı konut ucubelerinin pörtlemesine önayak olmuştur.

  5-10 yıl önce vadiyi dik keserek geçirilen çetin emeç bulvarı, mülkiyeti ankara büyükşehir belediyesi'nin olan bu kentsel yeşil (!?) alanı ikiye bölmüş, emniyet genel müdürlüğü tarafında bir miktar tanımsız, boş alan yaratmıştır. bir kent parkı olmasına karşın hiç otopark alanı ayrılmamış olması, sözü edilen bulvar kenarına çift sıra araba parketmesine neden olmaktadır.
 • hem de (bkz: dikmen vaadi)
 • azicik ye$illik gorme umuduyla yurdum insaninin ailecek takildigi yerlerden bi tanesi. bir ba$kasi (bkz: altinpark)
 • geçenlerde* 2. etap konutları da açıldı bu vadide, özcan deniz neyim geldi açılışa, 70,000 ankaralı ne yapacağını şaşırdı, birbirini ezdi.

  melih gökçek de burada ikamet ediyor, dikmen ve ayrancı semtlerinde konut fiyatları tavan yaptı. bu nasıl iştir, hiç anlamam. sanırım onun olduğu yere belediye bakar* umuduyla yanıp tutuşanların bir halt etmesi bu.

  ayrıca da vadide süper içki içilir, her gece içilir, yeter ki vadi konutlarından birinin anahtarına sahip olunuz. olmazsanız mesaj atınız*
 • nadide bir kentsel yeşil alandır, nur topu gibi büyümektedir. fidanlar değil boyu geçmek, manzarayı bile kapatır olmuştur. bakarsan bağ bakmazsan dağ olur sözünü kafaya kakmak istercesine gün geçtikçe yeşermeye, semirmeye devam etmektedir. yalnız göletlerinde ikamet eden kurbağalar pek bir kafa şişirir, ağustos böceklerinden beterdirler.

  aha, evet bir ilginç sosyal oluşum daha söz konusudur bu vadide: west side story yaşanır bu civarda sabah akşam. vallahi. dikmen'den bir genç, ayrancı'dan bir kız sever; kuytularda buluşurlar, koklaşırlar, el ele yürürler havuzların kıyısından kıyısından. gel gör ki, yağız semt sakinleri böyle bir aşka hazır değildir daha... vadiye inen uzun ve dik basamaklarda soluk soluğa koşuşan gençleri görürsünüz her daim, sanırsınız memleketi kurtarmaktır gayeleri. hepsi birer minik çete üyesi halbuki. izlersiniz uzaktan, bir tebessümle. gülersiniz gençliklerine. bizim zamanımızda da vardı mahalle kavgaları, ama üç korner bir penaltı çözerdik bir şekilde. vadi projeleriymiş, amfitiyatrolar, suni göletler, koşu parkurlarıymış, nerede o zamanlar şimdiki gibi tesisler... beheeey...
 • pek guzel bir yer hakikaten bil hassa gece dolasmak cok zevkli

  ayriyetten kosmak filan icinde bire bir harika mekan daha cok ikinci etabi tercih edilmeli lakin kosmak icin hem daha sakin hem yollar daha musayit uzuncana tur atabiliyorsunuz

  ben her gun kosuyorum orda mesela (tamam yalan olmasin her gun degil ama iki uc gunde bir) orda oyle kosan bir kil yumagi gorurseniz muhtemel bendirim o veya daha detaili bole karsidan kosarak uztunuze bir sey geliyorsa ve icinizde "hassiktir gachayim" diye bir his uyaniyorsa bingo o benim iste
 • ankara'nın havası ne zaman güneşe çalsa ve sıcaklık şöyle 25 derecenin üzerine falan çıksa, bu vadi windows'un açılış sesiyle öyle bir yankılanır ki, evlere şenlik..! "ne oluyo lann" diye silkinirsiniz olduğunuz yerde; bilgisayar zaten çalışıyor, televizyonda kel alaka bir program, bu ses nereden geldi peki? sonra birden şenleniverir ortalık, evin içi kendi sesinizi duyamayacağınız bir gürültüyle dolar. büyükşehir belediyesinin büyük şehirlere yakışan hizmeti, hoparlörlerden böğüren mp3 sesidir o vadideki. önce televizyon kapanır, sonra pencereler...
 • gerçekten de 90lı yılların başında silme gecekondu dolu bir vadiyken şimdi geçirdiği evrime şaşmamak zor doğrusu. ilk etabı daha yeni yapılmış, kimse daha yerleşmemişken, yani şöyle 96-97 civarları, bu vadinin ortasındaki pembe renkli iki kulenin sağdakine girip, asansör bozulursa içeride ölürüz diye 25 küsür katı merdivenle çıkıp, en üstte, çatıda, inanılmaz bir manzarada keyif yapmışlığımız, bütün ankara'ya bağıra bağıra şarkı söylemişliğimiz vardır.

  ikinci etabı, yani kulelerin arka tarafında kalan kısmı da ilki kadar muhteşem olmuş. ayrancı yamacında konutlar, dikmen yamacında ağaçlar ortada da havuz olmak üzere tasarlanmış bu kısmın sonlarına ilerlendiğinde, bir yerden sonra, milyarlık aydınlatma aparatlarının, havuzun bilmemneyin hemen 3 metre yanında bir gecekonduyla karşılaşınca insan "aha medeniyet burada bitiyor" diyor, o sınır çizgisinde durup hayatı sorgulamaya falan başlıyor.

  melih gökçek, ikinci etapta, vadinin dibindeki ultra mega lüks teras evlerin birinde kalmaktadır. o yol kışın hiç buz tutmaz ve pırıl pırıldır. vadinin içinde gergi strüktürüyle yapılmış güzel bir amfi bulunur, bir de garip bir çocuk treni vardır. çok güzel bir yerdir, gece gezilmesi tavsiye edilir.

  ayrıca melih gökçek'in benzer projeleri için:
  (bkz: harikalar diyarı)
  (bkz: göksu göleti)
 • doruk pamir tarafindan tasarlanmistir.