• para sayma makinesinin icat edilmesinde büyük katkısı olan ticaret adamı.kendi anlatımıyla olaylar şöyle gelişmiştir.

"sene 1979. bir gün ziraat bankası'da para götürdüm,veznedar sayıyor sayıyor bitmiyor. içimden "para saymanın makinesi olmaz mı" dedim. amerika'da yaşayan kız kardeşim nadya'ya telefon edip böyle bir makine olup olmadığını araştırmasını istedim. birkaç gün sonra böyle bir makine fabrikası olduğunu söyleyince hemen detroit'e uçtum. fabrikadakilere bizim fersude paraları verdim, makine sayamadı."bu tür paralar için yeni bir makine geliştiriyoruz ama 300 bin dolar lazım.100 bin dolar verirseniz yaparız"dediler. o tarihte bankada 170 bin dolar param var, bütün servetim bu para. 100 bin doları hemen verdim. dört ay sonra bu makine geldi, adını "akıllı ayşe" koyduk. hürriyet'te haberi çıkınca ertesi gün ziraat bankası'ndan "getir şu makineyi görelim" dediler.akıllı ayşe'yi alıp ankara'ya gittim, beni merkezin bodrum katına indirdiler. dere tepe, her yer silme para dolu. karşımda yedi kişi oturmuş benim akıllı ayşe'nin para saymasını izliyor.yırtıkları ayırıyor, eksik desteyi yakalıyor. sordular fiyatını, ben de "1350 dolar"dedim. uçakla istanbul'a dönerken yanımda bankanın müdür yardımcısı ve ekibi vardı. 100 makine derlerken yeşilköy'e indiğimizde rakam 1000 oldu. bir hafta içinde 35 bin "akıllı ayşe sattım ve ilk milyon dolarımı kazandım".
  • müthiş adam.
    sabah'ın pazar ekine verdiği röportajda balçiçek pamir'i çıldırtmıştır.

dm: ya kadınlar bir şeyi beceremez, onu da tapamaz, bunu da yapamaz; gaza getirmeyin şunları vs vs..
    bp: neler diyorsunuz?
    dm: yalan mı kaç tane başarılı kadın var? kadın yuvayı yapar kardeşim..
    bp: şaka mı bu?
    dm: ne şakası, evlilik de hikaye. mantıksız.
    bp: siz niye 3 kere evlendiniz o zaman?
    dm: ben yalnız kalamam kardeşim. işyerinde sıkıntım had safhada; bir toplantıdan çıkıp diğerine giriyorum. nükhet (duru eski eşi) arıyor akşama ne yemek yapayım diye? o an onu boşamaya karar verdim..
    bp: e iyilik yapmak istemiş kadıncağız..
    dm: eeeah, bana ne..

gibi dialoglar bütünü..
  • nasıl para kazanılır.
    birinci kural : para olacak.
    ikinci kural : çevren olacak
    üçüncü kural : bildiği işi yapacaksın veya seni yönlendirecek kişiler olacak.
    dördüncü kural: dürüst ol.
    beşinci kural : yaptığın işin garantisi ol.
    alıncı kural : mütavazi ol.
  • türkiye'nin gördüğü en başarılı girişimcilerden birisidir. kendi tabiriyle başarılı bir esnaf. ilk atm, ilk zırhlı para nakil aracı, ilk para sayma makinesi bu girişimlerinden bazılardır. duracell pillerinin de ilk ithalatçısıdır.

kendisi avm konseptine en başından beri karşı olmuş, bunun yerine esnaf ilkelerinin korunduğu çarşı konseptini savunmuştur. şu an yürüttüğü iş modeli de buna uygun olarak tasarlanmıştır.

balçiçek pamir'in programında hayatıyla ilgili birçok detayı anlatmıştı ama benim asıl dikkatimi çeken şey videonun altına yapılan yorumlar olmuştu. ülkemizde vizyonsuz insanların çokluğu burada da kendini gösteriyor.

dikran bey başlangıçta sadece 130 bin dolar kadar parası olduğunu ve daha sonra yavaş yavaş işlerini büyüttüğünden bahsetmişti. hatta bir ara tamamen sıfıra indiğini de söylemişti.

yapılan yorumların önemli bir bölümü ise şu minvaldeydi:''başta o kadar parası varmış zaten, bende olsa ben de yaparım, zaten zengin çocuğuymuş.''

130 bin doları 10 senede bile 1 milyon dolar yapamayacak aptallar ticarette ve iş dünyasıda başarının sadece sermayeyle alâkalı olduğunu zannediyor. sermayesiyle büyük veya küçük ölçekli iş kurup batıranları nereye koyacağız o zaman? gidin çiğ köfteci açın olm siz, vizyonunuz bu.
  • balçiçek ilter'in programında denk geldim yaptığı açıklamalar ile programa kilitlendim.
    o ana kadar adını duymadığım şahsiyet iş adamının tespitlerine birebir katılmamak mümkün değil kendi açımdan.
    -para ile sevgiyi satın alabilirsiniz
    -karşılığını alamadığınız yatırım; çocuk.hep verirsiniz ama hiç almazsınız.
    gibi yorumları ile düşüncelerimi dilenmiş konuşuyor sandım.
  • balçiçek ilterin programında "parayı başınızın üstüne koyarsanız ezilir, ayaklarınızın altına koyarsanız yükselirsiniz." diye bir laf etmiş kendi tabiriyle iyi esnaf.

programda ticaretin altın kuralının dürüstlük olduğunu vurgulamış ve dürüstlüğü sayesinde kredisinin hiç tükenmediğini söylemiştir. yapılan işlerde kazançtan önce başarının hedeflenmesi gerektiğini, başarı geldikten sonra da paranın geleceğini ifade etmiştir.
  • biraz önce youtube'da şu röportajına denk gelerek tanıdığım işadamı.

videodan izlediğim kadarıyla ne kadar akıllı olduğunu görüp büyük saygı duydum. hele büyük oğlu oxford'da mimarlık bitirip geldiğinde onu yönlendirme şekli zengin bir babanın oğluna bütün servetini vermesinden çok daha evla bir iyilik.

böyle adamların zenginliği bana batmıyor, tersine helal olsun diyorum. ama dikran beyin de dediği gibi bazı insanlara para yakışmıyor.

videoda söylediği şu sözü ekleyerek bitireyim;

"parayı başının üstüne koyarsan ezilirsin ama ayağının altına koyarsan yükselirsin."

olay budur.

edit: link kurbağalanmış, onu yeniledim.
  • kemal dervis'in londra'daki ogrencilik yillarinda ev arkadasi olan sahis. eskidji, ekonomik kriz falan filan hani ucan kuslar martilar diyorum, baglantiyi siz kurun.
  • sanirim kiraci meselesi yanlis anlasilmis. bu adam zaten zeki bir girisimci yani parasini betona gomecek bir aptal olmadigi icin basarili bir is adami olmus.

bizim beton sever eksiciler 1447 kiraci lafini duyunca hemen memleketin cesitli illerinde sahibi oldugu evlerden kira almiyor fikrine kapilmislar, alakasi yok. magazalarinin icinde yer kiralayan kucuk esnaftan kira almiyormus beyefendi.

her yerde birlik, beraberlik guzellemesi yapan milliyetci gecinip paraya tapanlar gorsunler nasil vatan sever olunurmus.

basarili bir is insani olmanin yani sira buyuk ''insan''mis. para zamanla kazanilir ancak insanlik aileden miras kalir, cocuklukta insanlik ogretilmemisse, olgunlukta dunyayi kazansan da insan olamazsin.
  • malını mülkünü gayrimenkule yatırmış haberden anladığımız kadarıyla.

ilgili haber

habere göre corona virüsü sebebiyle insanların işlerinin bozulmasından dolayı kendisi 1447 kiracisindan kira almayacakmiş.

yanlış okumadınız. tam tamına 1447 kiracısı varmış!
hesabın var mı? giriş yap