şükela:  tümü | bugün
  • gidenlerde bir hava, bir tafra... amanin sanirsin herkes tiyatrocu kuzum, sanki herkesler zeki muren.

iki kelimeyi duzgun soyledin diye anlamli ve ici dolu olan seyler soylemiyorsun ki...

tanim: londra'nin los sokaklarinda lapa lapa kar yagarken lolipoplarini tutanlarin loncasi.
  • kesinlikle herkesin gitmesi gereken kurslardan biri. ücretsiz ders veren yerler de var. mesela bir yazıyı okurken gideceğim diye değil gidicem diye okunması gerektiğini bilmiyordum. diyaframı kullanma, tonlama, vurgu gibi şeyler gösteriliyor. çizgi film, hikaye, reklam, şiir, haber okuması gibi şeyler yapılıyor. ben zorlanmıştım biraz. şiir falan okuyamam. attila ilhan'dan üçüncü şahsın şiirini seçmiştim. hoca hissederek okumuyorsun, haber spikeri gibi okuma diye dalga geçmişti. aslında o şiiri de çok severim ama işte ne yapayım bodoslama gidiyorum. yine de ilk halimdense şimdiki daha iyi. biteli uzun süre oldu ama kurs eğlenceliydi. ileride iş hayatı için, eğlenmek için ya da en basitinden sertifikaların arasında gözüksün diye de gidilebilir.
  • ilköğretim müfredatında ders formunda yer alması gereken eğitim.
  • mezun olduğum lisemde 2015-2016 eğitim öğretim yılı ile 11.sınıflara hitabet ve düzgün konuşma dersi verilmektedir.
    aynı zamanda yakın zamanda bursa'da osmangazi halk eğitim merkezinde de verilmekteydi. diksiyon kursuna katılmak sanıldığı aksine maliyetli ve zor değil.
    hizmet sektöründe çalışan bütün personellerin bu kurstan geçmesi gerektiğini düşünüyorum.
  • eğitim öğretim hayatınız boyunca size türkçe okuma- yazmayı öğrettiklerini ama türkçe konuşmayı öğretmediklerini; tanıdığınız herkesin hatta iyi konuşuyor zannettiklerinizin bile bir cheewbacca bir r2d2 kadar türkçe kullandıklarını farketmenizi sağlayan, faydası inkar edilemez kurstur.
  • (bkz: #79534891)
  • değişik değişik kelimeler kullanıp, beden dilinden ve sesin kullanılmasından bi:haber olan 'ya ben diksiyon kursuna gittim bak şu falanca kelimeyi öğrendim' diye övünenlerin almasından yana olmadığım eğitimdir.
    gidince etrafta ben diksiyon kursuna gittim diye bas bas bağırılmamalıdır. ne zaman dışarıdan farkedilir o zaman mütevazı bir şekilde belirtilmelidir.

1 aylık diksiyon eğitimi almış birisi olarak az önceki kafada olmayan herkesin almasını önerdiğim eğitimdir. gidince bırakılmamalıdır. zaman buldukça derslere katılım devam edilmelidir. diksiyon eğitimi asla tamamlanacak bir şey değildir. her gittiğinde yeni şeyler katar insana.

(bkz: değil kelimesini 'diil' şekilde söylenmesi gerektiğini öğrendiğimde çok şaşırmıştım.)
  • diksiyonunu hiçbir zaman düzeltemeyeceklerin gitmeyi planladığı ama bir türlü gidemediği, nerede olduğu ve nasıl çalıştığı belli olmayan özel soyguncu çetelerin açtığı para tuzakları.
  • bedava bir kurs buldum 2 hafta sonra başlayacağım. bakalım ne hallere düşecez. yedi sülalesi angaralı biri olarak çok zorlanacağımı düşünüyorum.