şükela:  tümü | bugün
 • hakikaten ulusalcı zırvası gibi görünmekte, ama ülkemizde hem sağlık hizmetleri, elektrik, doğalgaz, beleş değil, hem de muhalif öğrenciler iki yıla yakındır tutuklu, bakan elini sıkmayanların anası babası vatan haini, artvin'de birisi mi ölmüş ne.
 • ülkemizde her hangi bir görüşteki lider bu sıralananları bedava versin, diktatör miktatör %95 oydan aşağı almaz.
 • kaddafi'nin libyası gerçekten elle tuttulur bir değer yaratabilseydi; bu saçma arap baharı nezlesi soslu aşiret kavgasına zemin olmazdı.
 • öncelikle en tepede yazılan listeye bakılınca hani kaddafi sevilesi bir adam gibi duruyor ama değil neden çünkü ekonomik olarak bakarsanız 1980'lerin başında libya'da kişi başına düşen milli gelir italya,singapur, yeni zelanda ispanya ve güney koreden daha yüksekti. ülke birmilyon yedizyüzbin km2 çoğrafyaya sahip ama %90'ı çöl. yaşanabilir yerler 170bin km2 gibi kalıyor dağı bayırı hesap ederseniz bu oran daha da düşer. dünyanın en zengin 10. petrol deposu ülkesi ve 17. sırada petrol üretiyor. ürettiği petrol yüksek kalite özellikle italyan rafinerileri libya petrolünü işlemeye ayarlanmış.

  dediğim gibi işin tek tarafına bakarsan süper bir refah ülkesi ama işsizlik %20'nin üzerinde. yani ülkedeki pek çok aile zaten bu 300 avro olan gelirle yaşamak durumunda. çölde yaşıyorsun hava sıcak bizim doğal gaz faturalarına sahip değiller,gelir düşük olduğu için elektrik ihtiyacıda düşük. kaldı ki kaddafi ülkenin milyarlarca dolarını yurtdışı bankalarına kaçırdı. miktarı belirsiz 120 milyar dolar gibi bir rakkamdan söz ediliyor belki daha da fazla.

  okul bedava ama okul imam hatip gibi,iktidarda ordu var, bu sözlükte rte için yazdıklarınızın onda birini libyada kaddafi için yazınca kafanız gidiyordu. ulen pencere pervazını ne renge boyayacağına bile o karar veriyor. yeşil dışında başka renk yasak. yani libyalı sizin çalıştığınız bir işte çalışırken yukarıdaki imtiyazlara sahip değil zaten işi yok,iş kaddafi ve ailesine bağlı olan ordunun ve aşiretin denetiminde yoksa adam yukarıdaki listeye aylık 3bin avro gelirle sahip olsa isyan eder mi.
 • insani gelişme endeksi 'ne göre 847 puanla türkiye'nin (679) bayağı bir önündedir.
 • ülkedeki her bölgeye eşit şartlar sunmamış bir libyadır. bizim doğuya yeterince yatırım yapmamamız gibi bir durum orada da sözkonusudur. bu yüzden ayaklanmalarda başı çeken kesim geri plana itilmiş kesimdir.
 • (bkz: #25918051)
 • o dönemde libya'ya ihracat yapıyorduk. yüklü miktarda mal satıyorduk ve güzel de para kazandık. o nedenle sık sık libya'ya giderdim. genelde bingazi ve tripoli'ye tabi. o zamanlar en çok dikkatimi çeken adım başı polis çevirmesi olmasıydı. insanı bunaltacak kadar çok polis çevirmesi olurdu. bir gün içinde altı yedi kere çevirmeye girdiğimi bilirim. kimlikleri veriyorsun ve her seferinde araban aranıyor güle güle diyorlar. bir diğer dikkatimi çeken şey de çalışmayan tembel insanlarıydı. devlet her şeyi vermişti bunlara ve bir libyalıyı personel olarak alırsın almasına ama çalıştıramazdın. tembellik üstlerine sinmişti. çarşı pazar çok ucuzdu. her şey bedava gibiydi. sabahtan akşama kadar para saçardım da cebimdeki para destesi incelmezdi.
 • 'her şey'leri vardı ama eğitim hakları, siyasi bilinçleri, ulusal ruhları yoktu; kabileler ve dini cemaatler tarafından yönetiliyorlardı. kaddafi arap kültürünün köklerine dönmek için kemalizme sırt çevirmişti, ulusal libya ruhunu yaratmak yerine feodal ağalara ve dini popülizm için kendisini kafir olarak gören fanatik cemiyetlere yatırım yaptı. milyon milyon dolar saçtığı kabile şefleri ve cemaat liderleri satın alındı, ardından ülkesi yıkıldı.

  bunların olacağını tahmin etmek için dahi olmaya gerek yok, eğer sen ulusal kimlik kurmak yerine sürü çobanları yaratırsan onlar da sana her dediklerini yaptıracakları çoban köpekleri verirler. o köpekler seni tanımaz, onlara yem veren çoban ne derse onu yapar.