şükela:  tümü | bugün
  • harika bir ahmet insel yazısı. bilmeyenler için söyleyelim, ahmet insel bir cumhuriyet yazarı.

okumak için: http://www.cumhuriyet.com.tr/…ecimle_gider_mi_.html
  • özetle yazıda deniyor ki:

"diktatörler seçimle gitmez. ancak türkiye'de seçimler azerbaycan'da ya da belarus'ta olduğu gibi göstermelik seçimler değil. seçim sonuçları aleyhine olursa, seçimde hile yapmayı istemekle yapabilmek arasında büyük bir mesafe var.

adil olmayan koşullarda ama gerçekten seçim kazanmış bir muktedirin sahip olduğu meşruiyetle, kaybettiği seçim sonuçlarını açıkça hile yaparak, kavga çıkararak kendi lehine çeviren ya da masayı devirip elinde silahla ayağa kalkan bir müstebitin arasındaki fark önemsiz midir? " diyor ve noktayı koyuyor:

"bugün muhalefetin önündeki en önemli iş, hem başkanlık hem milletvekili seçiminde iktidardaki ittifaka verilen oylardan çok daha fazla oyun sandığa girmesi için seçmenleri ikna etmektir."
  • bir köşe yazısı. ana teması, rejimin ne olduğunun sorgulanması ve olası bir kayıp durumunda ne yapılacağı.

ben belirteyim, türkiye bundan beterlerini de gördü. düşünün ki bir ülkede 2 darbe, muhtıralar olmasına rağmen ordu siyasetin önünü açabilmek için her müdahaleden sonra geri çekildi.

düşünün ki bu ülkede hiçbir demokrasi deneyimi olmamasına rağmen tek parti, kaybettiği seçim sonrası iktidarı rakibine sorunsuz devretti ki bu chp'nin en büyük siyasal başarısıdır.

türkiye ekonomik ve toplumsal olarak çok daha zor günler geçirdi. hepsini de sivil toplum ile aşmayı başardı. sivil toplumun kesin bir tanımı olmamakla beraber, en belirgin özelliği kamuoyunun oluşturulmasıdır.

her türlü baskı, her imkan şu anda iktidarın lehine gibi görünebilir. erdoğan'a da diktatör diyemeyiz. otoriter bir liderdir ve bu çok tehlikelidir. ancak seçimi kaybederse gidecektir.

hiçbir korkuya benzemez halkını satanın korkusu demiş nazım.

sadece halka güvenip politika yapmak kumdan kale yapmaya benzer demiş makyevelli.

ben iddia ediyorum; nasıl ki bugün fetöcü olmadıklarını iddia eden insanlar varsa, bir gün akp'li olmadıklarını iddia edecek insanlar olacaktır.

bunlar temenni değil, kişisel öngörülerimdir.

türklerin demokrasisi ithal edilmemiştir, işgal sonucu yerleşmemiştir. tamamen türklerin benimsediği ve şekillendirdiği bir yönetimdir.

korkmuyorum gelecek adına, siz de korkmayın. "tamam" mı!