şükela:  tümü | bugün
  • militan ateistler, var olduğu iddia edilen tanrıyı, eğer varsa, bir diktatör olarak tanımlarken, insanları yaratıp onları kendisine tapınmaya zorlayan, kendi istediği şekilde yaşamayanlara işkence yapan tehditkar, kıskanç ve kızgın bir varlık olarak tanımlarlar. christopher hitchens'in ünlü polemiğinde şöyle türkçeleştirilebilecek bir argüman vardır: kuzey korede bile insanların bu diktatör sülaleden kurtulmak için, ülkeden siktir olup gitme şansları vardır, o da ölümdür. ancak semitik dinlerin tanrısının baskıcı rejiminde ölüm eğlencenin daha yeni başlıyor olduğu anlamına gelir der.
  • yaratanından besleyeninden ona her bir şeyi berenden başka oterite tanımayan insandır. diğer tüm oteritelerin ilahın oteritesine aykırıysa reddeder, destekleyicisiyse onu destekler.
    bu insanlar cahilse en tehlikeli insanlardır. cehaleti kullanıldığında koyun sürüsünden başka birşey çıkmaz ortaya. ilahının ona lütfettiği akleden kalbini kullandığında ise nuh, ibrahim, musa, isa, meryem, mağra arkadaşları, muhammed, hatice, fatıma, ali gibi insanlar olurlar.
    bu aklı selim insan modeli için oterite yalnız ilahlarıdır. din ile zenginleşmek insanları uyutmak dünyadan uzaklaştırmak değil, ilahi oterite çerçevesinde yeryüzünü iyileştirmek ve inşa etmektir.
  • karşılaştırmasız biraz sığ kaçmış tespit.

    az daha gayret yazar kardeş. çok özet geçmektesin zinhar. direkman sonucun yazıldığı bir yazı türü de keşfedilmedi daha.