şükela:  tümü | bugün
316 entry daha
  • "'dil insanoğlunun dünyayı olduğu gibi kabul etmemek için kullandığı araçtır.' demişti bay steiner, derdini anlıyorum. şayet dilin amacı tam olarak var olanları betimlemekse dile ne diye ihtiyacımız olsun ki?"
    (ursula k. le guin, "dünyanın kıyısında dans"tan)
  • dil insanları birbirine yaklaştırmak için bulundu sanılır. işin özüne baktığımızda dilin aslında bir mesafe koyma ve kendinin “ne olmadığını” ifade aracı olarak geliştiğini görüyoruz. böylelikle bütün toplumsal yapı, dil ile kurulan bir hiyerarşik ve sembolik sütunlar üzerine yerleştirilebiliniyor. bu lazım mı değil mi elbette ayrı bir mesele, fakat insan insana böyle böyle yabancılaştırılıyor.

    yabancılaşma meselesinin tam karşısında ve olumlu bir alan olarak, temkinli olmak adına alınan bir tedbir biçimde, dilin kullanımından kaynaklı oluşabilecek her türlü kırılganlığı azaltmak ve/veya absorbe etmek için bir zırh gibi dili giyinmek de mümkün tabi. nezaketin filize durduğu toprak burasıdır.

    dili, sadece lisan ve kelama ve hatta yazıya indirgemek de yanlış ayrıca. zira insan insanla aslında duyguları ve o duyguların sebebi olduğu davranışları, atına binen bir süvari gibi kullanıp iletişime geçer, iletiştiğinin karşısında durur veya ondan kaçar.
  • dil hafızadır. bütün yaşanmışlıkların kelimelere dökülmüş halidir.
37 entry daha