şükela:  tümü | bugün
  • şizofren olma sebebi...
    (bkz: bir lisan bir insan iki lisan iki insan)
  • ruyanda o dili konusabilmek, hayallerini o dille kurabilmek, o dilde askini ilan edebilmek, nefretini kusabilmek ve tabi kufur edebilmek demektir.
  • yol bilmektir. ne kadar cok dil, o kadar cok yol bilmektir. yollarda giderken, o yollarin $arkilarini soyleyebilmektir. kutur kutur elmalari, dilim dilim dilebilmektir. yok, bu cumle encok anadilinde guzeldir...
  • deyimleri bilmek demektir. bir kolej öğrenimi sonrasında kurallı ve mekanik biçimde konuşmayı öğrenmek demek değildir. gayet kültürel bir olgudur ve eğer deyimleri bilmiyor ve kendiniz kullanamıyorsanız, espri yapamıyorsanız o dilde, imaları anlamıyorsanız o dili de bilmiyorsunuz demektir. istediğiniz kadar akıcı ve doğru telaffuzla hızlı konuşun, yabancı olduğunuz hemen anlaşılır.
  • benim icin saygi duyma sebebi olan durum. karsimdaki insan -1500 iq'ya da sahip olsa eger kendi anadili disinda bir dili gayet guzel konusabiliyorsa her sekilde saygi duyarim. haaa +1500 iq'ya sahip ama dil bilmeyenlere de bir noktada saygimi kaybedebiliyorum. tembel olmak en sevmedigim sey. isteyen insan her seyi her sekilde ogrenebilir. kimse imkanlardan falan bahsetmesin bana. dil bilmeyen insan tembel insandir.
  • bilmeyenlerin, dil bilmeyi ezberlemek olarak gördükleri için bileni ezberci olmakla itham ettiği de görülmüştür.
    (bkz: ben bugün bunu gördüm)
    (bkz: kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş)
    (bkz: aşağılık kompleksi)
  • ufku iki katına çıkaran şeylerden bir tanesidir dil bilmek. özellikle çok yaygın olmayan tek bir dille yaşanan hayatların, soyutlanmış hayatlar olduğunu düşünüyorum. tek bir dille bir çok şeyi kanıksamış oluyorsun. olaylara alışıyorsun ve en önemlisi bunu fark edemiyorsun.

"ben tek dil biliyorum. o bana yetiyor hayatım şöyle güzel böyle iyi bilmem ne" deme bana. çünkü başka bir dil bilmediğin için bunu kıyaslama şansın yok. maalesef ben de 20 yaşında öğrendim ingilizceyi. daha sonraki yıllarda ben 20 yaşıma kadar nasıl yaşamış a.q deyip durdum.

bi kere başka bir dil bilmek demek ilk başta şunu verir sana,

başka bir kültürü tanımış oluyorsun. başka bir algı hayatına giriyor. mesela yeni ingilizce öğrenenlerde vardır bu "nasıl yani ya gözlük nasıl giyilir ki?" -she is wearing glasses- demek ki gözlük giyilen bir şeymiş. yani algı o şekilde gelişmiş.

sonra mesela ne bilim italyanca, fransızca, ispanyolca gibi dilleri öğrendiğinizde şunu fark ediyorsunuz mesela,

eril dişil ayrımları var. yani çoğul erkek zamir farklı, çoğul kadın zamirler farklı. olay çok daha cinsiyete dayalı. yani atıyorum bir objenin eril mi dişil mi olduğunu öğreniyorsun. bunların hepsi kültürün bakış açısı.

neyse dil bilmenin en büyük olayı iletişim kurabilmektir. yani hollandalı birine aklına gelen merak ettiğin kültürel soruları sorman için dil bilmen lazım dimi? o kültürü anlayabilmen için ortak bir dilde konuşman lazım işte. yani hepimizin iyi türkçe bilen hollandalı tanıdığı yok dimi. o yüzden ingilizce öğreniyoruz işte. en evrensel dil çünkü. dünyanın neresine gidersen git bu dili konuşan insanlar var. iletişim kurmak çok kolay. kültürel farklılıkları anlaman çok kolay. yani atıyorum bir romanyalının yeme alışkanlıkları çok farklı bir çekin, bir almanın çok farklı. bunlar hep gördükçe sora sora öğreniliyor. her zaman bunu tecrübe etme şansın olmayabilir ama en azından okuyabilirsin.

mesela türkiyede büyük bir olay yaşandığı zaman birde onu yabancı basından takip et bakalım. ufkun açılmazsa gel yüzüme tükür. dil bildiğin zaman öğrenme şansın daha da artıyor. merakını en azından gideriyorsun. öğrendikçe de gelişiyorsun işte.

çocuğum olursa ilerde iki anadili olmasını sağlayacağım. zaten çocuklukta öğrenince böyle şeyleri diğer dilleri çok çabuk öğreniyorsun.
  • söz konusu dil almanca ise, insanın asla emin olamayacağı bir fenomen.
  • dil bilmeyen insanlara herhangi bir dili bildiğini söylediğinizde "bi konuşsana lan. ehehe" moduna girmesine sinir olmaya sebebiyet verecek bir durumdur.
  • memleketimizde bir dili bildiğini el aleme ilan etmek için 2 kur almak yetebiliyor bazen...

(bkz: ingilizce fransızca italyanca yunanca biliyor)