şükela:  tümü | bugün
  • okullarında yabancı dil bölümünü seçmiş olan, benim de zamanında içinde bulunduğum öğrenci grubudur..artık matematik, fen falan da çözüyorlar gerçi, ama önceden sayısal derslerle hiçbir ilişkileri bulunmazdı, bu yüzden de matematik derslerinde o zamana kadar öğrendikleri birçok şeyi unuturlardı. hatırlıyorum da lise 2'de sınıfça üçgenin alanının nasıl hesaplandığını düşünmüş düşünmüş bulamamış, sonra fen bölümü öğrencilerine sormuştuk..şu yaşanmış diyalog, öğrencilerin kısa bir sürede ne hale geldiğini gösteriyor:

+ uff, resmen unuttuk matematiği, hiçbir şey hatırlamıyorum...
    - ya ne diyosun, ben üç(!) işlemi bile yapamıyorum artık...

(önce bir mavi ekran, sonra toplu olarak kopulur..)
  • ezici bir çoğunluğu kızlardan oluşur. bu öğrencilerden erkek olanları hayli şanslıdır, yırtık bi tip değilse şanssızdır. bu durum ayrıca kızların tartışmada hep haklı çıkması konusuna da açıklık getirmektedir tahminimce.
  • ipsiz sapsız işsiz sürüsü adayı öğrenciler.

bir halta yaramazlar.
  • alengirli sınıfları olan şahıslar.
    bizim sınıflarda bin yerinden oyulmuş tahta sıra ve silmekten rengi değişmiş kara tahta falan olurken; onların listening dersleri için kulaklıklı, bölmeli, kendilerine özel oturma yerleri olurdu.
    pembeli, yeşilli kağıtlarla birbirlerine yazdıkları notları yapıştırırlardı sağa sola.
    gömlekleri hep dışardaydı, kravatları (bizim okulda kızlar da erkekler de kravat takardı) hep 3. düğme hizasındaydı ve rengarenk kazaklar giyip, dudaklarına parlatıcı sürme, saçlarını salık bırakma ayrıcalıklarına da sahiplerdi.
    hey gidinin dil sınıfı... şimdi milli eğitime atandım diye kurban kescekler yavrucaklar..
    şimdilerde birçoğu bilmem ne dil okulu'nda türk öğrencilere "what is your name" düzeyinde ingilizce vererek, bildiklerini de unutuyorlar.
  • benimde bir zamanlar o öğrencilerden biri olduğum ve asla pişman olmayacağım bölümüm. her günümüz ayrı bir olaydı, okulda ne zaman birşey olsa dil sınıfından bilirlerdi o ayrı.
  • dil bölümünde olmanın en iyi yanı süphesiz, "ben dilciyim yaa" diye sözel ve sayısal derslerle ilgili soru görünce bahane bulabilme olayı. en kötü yanıysa matematik yapamayınca gerizekalı sınıfına sokulmak. her sey degisti ama "matematik yapamayan salaktır" olayı hala yer yer etkisini göstermekte.
  • bazen içinde bulunmayi siddetle istediğim grup. oh matematik yok, fizik yok. okuduğunu anlamak,dinlemek, doğru yazabilmek ve konuşabilmek var. mühendislik okuyup saç baş yolacağıma,dil okuyup adam gibi başka bir kültürü sindirmeye çalıssaydim diyorum bazen. lisede yanliş alan secimi azizim işte hep bunlar. dil okumanin da kendine has zorlukları vardır tabii onun da bilincindeyim.
  • genelde okuldaki en yüksek ortalamaya sahip olan kişilerdir kendileri
  • üniversiteden sonra kpss'ye girip rahatça atanacak olan öğrencilerdir.

dil bölümü seçin genşler. siktir edin matematiği falan sıkıcı.
  • hayatı boyunca karşılaştığı bir hesabı 5'e bölmek gibi tüm matematiksel işlemlerde "ben dilciyim zaten" diyip ortamı fencilere veya eşit ağırlıkçılara bırakan öğrencidir.

(bkz: ben değil bir arkadaşım)