• kapatılan "türk dil kurumu" çalışanlarınca 1987 yılında kurulmuş dernek.

  "çağdaş türk dili" isimli çok güzel bir dergi çıkarıyorlar. şu an piyasadaki en iyi yazım kılavuzu da onların bastığı yazım kılavuzu.

  http://dildernegi.org.tr/ adresinden dernek hakkında bilgi edinilebilr.

  "bağımsızlığını korumasını bilen türk ulusu, dilini de yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmalıdır” diyen ulu önder atatürk’ün öncülüğüyle 12 temmuz 1932’de kurulan türk dil kurumu, türkçenin özleşmesini, bütün bilim, sanat, teknik kavramları karşılayacak yolda gelişmesini devrimci bir anlayışla ve bilimsel yöntemleri uygulayarak sağlamak amacıyla kırk sekiz yıllık çalışmasından sonra 12 eylül 1980’de işbaşına gelen askeri yönetimce, bilindiği gibi devlet dairesine dönüştürülmüştür.

  bu durumla doğan boşluğu doldurmak üzere, “atatürk’ün dil kurumu’nda devrim ilkeleri doğrultusunda gerçekleştirilen çalışmaları sürdürmek, türk dilinin özleşmesine ve dil devriminin güçlenmesine katkıda bulunmak, uygar ve barışçı çabalarla bilimsel, yazınsal, ekinsel, sanatsal alanlarda dil birliğini sağlamak amacıyla 22 nisan 1987’de dil derneği kurulmuştur.
  (dil derneği'nin sayfasından.)
 • reklam yazarlari derneginin katkilariyla cikarilan eylul 2000 basimli dil dernegi yazim kilavuzu iyi bir basvuru kitabidir.lakin adres bolumunde 'tel'in altinda 'belgegecer' olarak yazilan faks numarasi bir hayli dikkat çekmektedir.zira yazim kilavuzunun icinde 'belgegecer' kelimesinin degil faks kelimesinin yazimi bulunmaktadir.
 • (bkz: sevgi özel)
 • türkçede iki adet dil standardı oluşmasına katkıda bulunan kuruluşlardan biri. öbürü de tdk zaten. bu arada standart denilen şey nasil iki tane oluyor orası tartışılır.
 • türkiye sınırlarında bulunan neredeyse bütün aydın insanların toplandığı dernek. kenan paşanın darbesinden sonra kapatılan ve devlet dairesine dönüştürülen tdk yerine oranın eski emekçileri tarafından kurulmuştur. ülkede dil devrimini savunan en temel yerdir.
 • sözlüğü tdk'nınkinden daha güvenilir olan kurum.
  kendisi tdk'dan daha güvenilir olan kurum.
 • güncellenmiş türkçe sözlüğü ve yazım kılavuzu yakında çıkacak olan dernek.
  (bkz: az sonra)
 • yakında, var olan web sitelerinde yer verecekleri,

  içinde yabancı sözcüklerin öz türkçe karşılıklarının da yer alacağı,özleştirme kılavuzu tadında geniş kapsamlı bir sözlük için harıl harıl çalışmakta olan, türkçe'nin derneği.
 • sitesi yenilenince daha güzel olan dernek. sözlüklerini de yakında koyacaklarmış sitelerine.
 • (bkz: cevat geray)
hesabın var mı? giriş yap