şükela:  tümü | bugün
 • noam chomsky'nin delhi'de yaptığı bir konuşmaya göre mümkün olan sorunsaldır. konuşmada konuyla ilgili olan bölüm şu şekildedir:

  "iç gözlem yaptığımda bana kesin gibi görünen şey şu: ben dil olmadan düşünebiliyorum. hatta, çok defa, bir şeyler düşünüyorum ama ne düşündüğümü ifade etmekte zorlanıyorum. en azından benim ve tahminimce herkesin yaşadığı bir şey; bir şeyi ifade etmeye çalışırsınız, onu ifade ettiğinizde söylemek istediğinizin bu olmadığını fark edersiniz ve sonra da onu söylemek istediğiniz şeye daha yakın hale gelecek şekilde tekrar söylemeye çalışırsınız... bu çok genel bir deneyim ve bu deneyimin varlığını anlamak, dil olmadan düşünebildiğinizi varsaymazsanız, oldukça zor."
  (bkz: dilin mimarisi)
 • cevabi kesinlikle evet olan soru. sagir ve dilsizler normal insanlar gibi dusunebildigine gore bunun icin bilimsel analiz bile kasmaya gerek yok. ornegin sagir ve dilsizler bisiklet tamiri gibi komplike isleri rahatlikla yapabiliyorlar.

  dusuncenin cok buyuk bir kismi non-symbolic gider yani farkinda olmadan dusunme, her hangi bir kelime ya da gorsel imge olmadan dusunme seklinde.

  tam bu konuyla ilgili steven pinker'in cok guzel bir programi var.

  edit: nedense bazilari duyu organi olan dilden bahsettigimi sanmis, sağır ve dilsiz lerin dil organinda bir problem yok arkadaslar, dogustan sagir olduklari icin dil ogrenemiyorlar. beyinleri hepimiz gibi calismaya devam ediyor.
 • dil bir konuşma organıdır ( eğer dil ise zira anlamadım ben bu hangi dil).

  eğer lisandan bahsediyorsak da yine mümkündür çünkü lisan bizim sadece kitlesel bir şekilde esnek olarak iletişim kurmamızı kolaylaştırır. en önemli olan şey beyindir.
 • mümkün olmadığını düşündüğüm sorunsal.
  düşünürken içimizden nasıl konuşucaz peki?
 • e a*k o zaman insanlık bu duruma nasıl gelirdi az farklı açılardan bakıp açın şu başlıkları.dil olmadan olmuş ki ortak dil geliştimeden öncesinde bile epey bir gelişme kaydedilmiş.maymun gibi ciyaklaya ciyaklaya anlaşırdık
 • cevabı "mümkün" olan bir soru. imgelerle düşünülür. hayvanlar problemleri bu yolla çözer.

  (bkz: gordon childe)
  (bkz: tarihte neler oldu)
 • düşüncenin dili olmaz her düşünce de dile dökülmez
 • yahu dil bir "iletişim" aracı. insan kafasında, tez yazar gibi düşünmüyor ya. en basitinden herhangi bir spor müsabakasında rakibin hareketlerini okuyarak ona göre hamle yapıyorsunuz. "adam sağa giderse ben soldan geçeceğim" gibi düşünmezsiniz, kafanızda olayın ufak bir demosunu yapar, önceki tecrübelerinizi hatırlar ve bunu eyleme dökersiniz. varsa yapıcı bir antitez buyursun yazsın.
 • beyni olmadan düşünenler var bu ülkede.

  ama ciddi ciddi cevap isteyenler su kitaba bakabilir https://www.amazon.com/…animals-think/dp/1250094593 ya da su makaleye goz atabilir https://www.nationalgeographic.com/…-brain-science/
 • yerdeki taşı alıp denize fırlattığını düşünmek için kelimelere ihtiyaç olmadığına göre cevabı evet olan sorudur.