şükela:  tümü | bugün
  • aktrollerin pelikan yalısı baş müdürü ve sabah gazetesinden hilal kaplan'ın* kankası akademisyen selman öğüt'ün doçentlik sınavı ile ilgili yaptığı cahil tespit.

https://twitter.com/…ogut/status/951850608558067712

bu adam sözüm ona akademisyen ve yabancı dilin gereksiz olduğunu hatta akp'li cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'a yakınlığını da kullanarak dil sınavının kaldırılmasını istiyor. ben böyle cahillik görmedim. komple doçentlik sınavını kaldıralım da senin gibi cahiller de direkt doçent olsun zaten. yavrum benim.

(bkz: bana reisini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim)
  • dil şartından sonra akademisyen olmak için istenen üniversite mezuniyet şartını da kaldıralım.

fahri doktoraları gerçek yapalım.

ayrıca doktor olmak için gerekli tıp fakültesi ve hakim olmak için hukuk fakültesi mezuniyetini de kaldıralım. hakimlik babadan oğula, hekimlik anadan kıza, mühendislik dayıdan yeğene geçsin. çünkü öz ve gerçek yerli ve millilik budur; kız anadan öğrenir oba gezmeyi oğlan dayıdan öğrenir yazı yazmayı atasözü de yeter ve geçer milli eğitim müfredatı olsun.

ciddi: mevcut sınav eksik ve yetersiz olabilir ancak ingilizce bilmeyen bilim adamı da nedir allesen? adam tercüme bürosunu adres gösterecek kadar konudan ve bilimden uzak. ne tercüme bürosu google translate neyinize yetmiyor??
  • katıldığım düşünce.
    yabancı dil sınavını geçen akademisyenlerin çoğu yabancı dil bilmiyor zaten.
  • sittin sene ingilizce öğrenemeyen ama bilim yaptığını iddia edenlerin akademide ilerleme çabası
  • dil bilmeyen akademisyen kendi yüzdüğü sığ sularda boğulur gider. ne kendine ne de öğrencilerine faydasının olması mümkün değildir. akademi kapısının olmazsa olmazı yabancı bilimsel kaynaklardan yararlanmak, makalelerini uluslararası arenada yayınlatmaktır..
  • oha daha da enteresanı aynı adamın erdoğan'ı yüz yılda bir gelen lider olarak tanımlaması.

adam mekkeliymiş lan hahah arapçı diyoruz inanmıyorsunuz. böyle zırvalıkların nedeni belli oluyor.
  • yurtdışı kongrelerine beleş yurtdışı tatili gözü ile bakan akademisyenlerin olduğu ülkede istenmesi normaldir.
  • bizim yandaşların kafası ingilizceye basmıyor, bu kadroları hak eden alıyor buna bir çare oyunu olan istek. türkiye'de boş uğraş olarak kabul edilen akademisyenlik dünyada bir bilim insanı yetiştirme çabasıdır, bilime katkı sağlama yöntemidir. ülkemizde dünya da kabul edilen akademisyen standartlarına uygun akademisyen 1% olmasa da bu böyledir. her şeyde olduğu gibi ülkemizin akademisyeni de boş beleş tipler olmaya başlamıştır fakat buna rağmen yabancı dili kaldırmak az sayıda olan (belki 100 kişi çıkmaz ) akademisyen kavramını yok etmeye çalışmaktır. bilimin dili ingilizcedir, kaynaklar ingilizcedir, ortak konuşulan ve kullanılan dil ingilizcedir. ingilizcesi iyi olmayan akademisyen gereksizdir. sadece devlete maaş yüküdür.
  • doçentlik sınavı da kaldırılsın o zaman.
  • mesleki anlamda kaç türkçe kaynak var ya da kaç iyi çevirilmiş kaynak var? önce bunların araştırılmasını tavsiye ettiğim önerme. yabancı dil bilmeseydim hiç bir şey öğrenemezdim. bilen bilir mesleki çevirili kaynaklarda türkçeyi unutursun.