şükela:  tümü | bugün
64 entry daha
  • kusura bakmayın ama yök dil sınavından 65 alamayan adam da doçent olmasın bir zahmet.
  • "katıldığım önerme. ösym'nin hazirla(yama)digi sınav sonuçlarını değerlendirme dışı tutalım. bir dile gerçekten hakimiyeti ölçen dünya genelinde kabul gören sınavları ölçüt kabul edelim. günümüz dünyasında yabancı bir dile hakim olmak bilim yapmak için gerçekten oldukça önemli. "
    tam böyle açıklayayım diyorum sonra bir tiksinme ile gülme arası his geliyor. ne bitmez çilemiz varmış gerçekten.
  • şu sistemde kaldırılması ile aynen devam etmesi bir şeyi değiştirmez. yaptıkları dil sınavı da hiç bir şeyi ölçmüyordu.
    asıl konu şu ki kendine bilim insanı diyen bir kişi yabancı dil bilmemeyi nasıl kabulleniyor? adı üstünde universal bir sistemin içinde yer bulabileceğini mi düşünüyor?
    düşünüyor ki akademimiz bu hale geldi. memur kafası bilim yapmak isteyen insanları yıldırdı. inat edenleri de yurt dışına kaçırttı.
  • inanılmaz bir öneri gerçekten. yabancı dil bilmeyen akademisyen!

tam parazit yani. bunun ne faydası olacak akademiye??
  • konuşması,jargonu,tehditkar söylemleri ile sırtını muktedire dayamış nasıl akademisyen olduğu malum olan akademisyenimsi bir canlı tarafından söylenmiş söz.muhtemelen bir sonra ki level,kuranı hatmedene doçentlik payesi verelim olacaktır.batıdan nefret eder ama trier'de doktora yapar,bunlar gavur ecnebi diyerek ağzından salayalar akıtır lakin,london school of economics'de masturbasyon yapar.yazık bunu öğrencilerine..!
  • bir uluslararası ilişkilerci olarak hakkında bir iki satır yazmak istediğim beyandır. tanımı verdim, meseleye geçelim.

4 yıllık lisans hayatım boyunca ingilizce bilmiyordum. üniversite bittikten sonra ingilizce'yi öğrendim. inanın o ingilizce birincil kaynaklara ulaşınca koca bir vah benim gençliğim diye geçirdim içimden. zira türkçe literatür diye bir şey yok bu alanda. cahil kalmışım lan cahil. işin esası bu işte. bizim cevabını aradığımız soru uluslararası literatürde onlarca yüzlerce kez cevaplamış ve üzerinden de yıllar geçmiş oluyor. anadolu'nun uzak mecralarına gazetelerin birkaç gün gecikmeli gelmesi gibi düşünün.

bakın çok gündemdeki bir konudan örnek vereyim. rusya'nın ortadoğu politikası. 2015 yılına kadar bu başlıkta türkçe eser sayısı üç beş eski tarihli makale ile yevgeni primakov'un rusların gözüyle ortadoğu isimli eserinin çevirisinden ibaretti. düşünebiliyor musunuz? suriye burnumuzun dibinde rus mandası olmuş. açıp iki satır araştırma yapalım dediğinizde elinizdeki tek güncel kaynak sputnik türkçe servisi. şimdi beni ingilizce bilmeden akademisyen olunabileceğine kimse ikna edemez. lan değil akademisyenlik, yabancı dizi keşi ve reddit'te az birkaç ay sözlükle takılan müptezel ergenler bile haber sitelerini okuyabilecek durumlarda olabiliyor.

eşşek kadar adamlar yds gibi sınavdan 70 alamayıp sonra da takım elbise kravat takıp, akşama kadar göt büyüttüğü havasız odasından çıkacak ve gidip bütün ergenliği dünyayı takip etmekle geçen yeni nesile ders anlatacak he mi? vay vay vay vay...
  • arkadaş ben istediğim seviyede dil bilmiyorum diye o kadar istediğim akademisyenliği kendime yakıştıramadım çekildim kenara. çünkü ben yatkın değilim dil öğrenmeye kendimi biliyorum tanıyorum dedim, milletin dediğine bak ya... ben de biliyordum bin lira verip gittiğim yds kursunda ezber yapmayı. ama yok bu meslek öyle bir şey değil sen istediğin kadar oku yaz arastirma yap dil bilmediğin orjinal kaynaktan okuyamadigin sürece hep eksiksin.

saçma sapan bir istektir. sonra bizim üniler neden bu kadar geride. neden acaba?
  • her yönde kendimi nasıl eğitip geliştiririm, kalitemi yükseltirim diye düşünmüyor da, sınav kalksın diyor. ulan hem beleşçilik, hem bencillik, hem cahillik hepsi bir arada. bunların en üst kademesi de böyle topu aynı. gerekirse hakta yer, ki yedikleri tescilli, gerekirse üniversiteler kalksın bile der. sırası gelseydi onu da yapacaklardı ama daha o aşama gelmedi. çünkü kendileri de biliyor eğitimin bilimin ve kalitenin olduğu yerde bunlar maddi ve manevi olarak aslında olmaları gereken seviyeye ve yaşam standartlarına inecekler.
    çalış ingilizce öğren saygı duyalım. ama yok sınav kalksın senin gibi vasıfsızlar daha kolay torpille makam mevki kapsın dimi uyanık.
  • adam haklı. istedikleri gibi at koşturuyorlar devletin tüm kademelerinde. beyni yok ama fikri var işte.
37 entry daha