• sesi, rengi, duygusu ve titreşimleriyle gönül teline dokunan en samimi işlerden biri. ısrarla dinleyiniz, dinletiniz.
  • kamuda okul öncesi öğretmenliği yapan bir beyfendinin evde kendi şartlarıyla kurduğu stüdyosunda kayda aldığı ve harika seslendiği şarkıları youtube aracılığı ile dinleyicilere servis eden bir gruptur. gruptur diyorum ama solist dışında şarkıların kayda alınmasında emekleri geçen saz üyeleri kayıt sırasında farklılıklar göstermiştir. kısaca grupta tek daimi solisttir.söylenen türkülerin enteresan tatlı ve hoş aranjeleri vardır.
  • ...
    bir ağaç olsam sanki,
    başım değse bulutlara.
    lüzum olmazdı sanki,
    dalgalarla çarpışmaya.
    ...
  • dil tengi: farsça kökenli, kürtçe bir tamlama olup “gönül darlığı, iç sıkıntısı” anlamına geliyor.

sanıldığı gibi bir grubun değil, tek bir kişinin eserlerini paylaşırken kullandığı mahlas.

favorim=> bir ağaç olsam

“bir ağaç olsam sanki
    başım değse bulutlara,
    lüzum olmazdı sanki
    dalgalarla çarpışmaya.”
  • dil tengi ruha çok iyi geliyor ,sesi flüt sesiyle çok uyumlu adeta ruhu eritiyor ,yozlaşmış herşeyin metaya dönüştüğü kalbi duyguların önemi kalmamış ,hassas kalpler için ,kirlenmiş dünyada,bu ilahi sesi duymak bile içimizde yeni çiçekler açtırıyor inançsızlığa bir ilaç gibi ,her an dinlenebilir üzünlüyken ,sevinçliyken ,sakinken her duygu halinde dinlenir ve rahatlatır insanı
  • türküleri modern düzenlemelerle, sakin sakin yorumlayan kişi. yaptığı işi çok değerli buluyorum. çünkü yok böyle başka biri. peki ne var? oversinging denilen bir şey var mesela. çoğu türkücü nağme yapmak adına artık gırtlaklarını yırtarcasına abuk sabuk sesler çıkarıyorlar. ağlıyorlar mı, bağırıyorlar mı, şarkı mı söylüyorlar belli değil. duygu geçirdiklerini falan zannederken insanları halk müziğimizden soğutuyorlar, şahsen ben tahammül edemiyorum. o yüzden canım halk müziği dinlemek isteyince gidip yunanları, ermenileri falan dinliyorum.

ne diyordum? dil tengi iyidir, evet.

(bkz: kar yağar kar üstüne)
  • türküleri kendine has yorumuyla icra eden, sesi su şırıltısı bir adam.
  • (bkz: derdimi dökersem derin dereye) adlı eseri de güzel ve naif bir şekilde icra etmiştir.
  • 'bir ağaç olsam' adlı şarkısı ile dün keşfettiğim 'grup'. fakat öğrendiğim kadarıyla grup değil tek bir kişinin eseriymiş bu harika şarkılar.
    dil tengi de can sıkıntısı, gönül darlığı demekmiş. dediğine göre; kendi yaşantısını, kendisini yansıtmış bu şekilde.

inanılmaz huzur doluyor içime dinledikçe.

dinleyin de gelin:
    https://www.youtube.com/watch?v=trubp2lmixa
hesabın var mı? giriş yap