• türkiye de uyduruk sertifikalar toplayarak bu mesleği yaptığını sananlardan ekseriyetle uzak durulmalıdır.
  • dil ve konuşma bozukluklarıyla ilgilenen uzmanlar. türkiye'de henüz çok yeni bir alan olduğu için ülkemizde bu uzmanları yetiştiren kurum yalnızca anadolu üniversitesi bünyesine bulunan dilkomdur. dil ve konuşma terapistleri kekemelik, sesletim bozuklukları, ses bozuklukları, yutma bozuklukları, gecikmiş dil ve konuşma, afazi, apraksi gibi özelliklere sahip bireylerin dil ve konuşma becerilerinin iyileştirilmesi için çalışan uzmanlardır. özel kliniklerde, hastanelerde veya rehabilitasyon merkezlerinde çalışırlar.
  • dil ve konuşma bozuklukları alanında uluslararası kriterlere uygun olarak eğitim almış olan kişilerin yaptığı işe verilen ad.

ne yapar?
    çocuklarda ve erişkinlerde konuşma, dil, iletişim, yutma bozukluklarının yönetimi ve tedavisi ile ilgilenir.

dil ve konuşma terapisti (dkt); dil ve konuşma terapisi alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun veya diğer lisans eğitimleri üzerine dil ve konuşma terapisi alanında yüksek lisans veya doktora öğrenimi görmüş; bireylerin ses, konuşma ve dil bozukluklarının önlenmesi için çalışmalar yapan ve ilgili uzman tabip tarafından teşhisi konulmuş yutkunma, dil ve konuşma bozukluklarının rehabilitasyonunu sağlayan sağlık meslek mensubudur. (resmi gazete - sayı.27916)
  • bir anda türkiyedeki tüm üniversitelerde açılan bölüm. vahiy mi indi bi anda müfredat anlamadım.
  • maaşları birilerine dert olmuş. her yere de fakülteleri açılıyormuş. e öyleyse siz de bu fakülteleri kazanın. sizi durduran ne?

lisans diploması bu program üzerine olanlara o mesleği hak görmemek ne yahu, kendinizde misiniz? başkasının mesleğine göz dikiyorlar bir de diploması olanlar neden daha çok kazanıyor diye dert yanıyorlar. pes, gerçekten pes!

bu konuda destek arayanlara bir tekrar da benden olsun: işin uzmanlarına gidin. diplomayı sorgulayın. para kolay kazanılmıyor evet bu yüzden çocuğunuzu yetkin kişilere teslim edin. zamanınızı, paranızı, çocuğunuzu riske atmayın boşu boşuna.
  • ben de bu bölümü halihazırda bitirmiş veya okumakta olan kişilerle görüşmek istiyorum kardeşim için bu bölümü de düşünüyoruz da.

edit: drdentist kardeşimize yardımları için teşekkür ediyorum.
  • bu ara milli eğitim bakanlığının kafayı taktığı insanlar . kendi ofislerinde hizmet vermelerine izin vermiyorlar. milli eğitim bakanlığı kendi bünyesine bağlamak istiyor. şu an sırf şu gereksiz durumdan dolayı çok kişi mağdur . dkt 'ler öğretmen değildir .
  • sadece master programı mevcuttur ülkemizde. o da anadolu üniversitesi'ndedir. maaşları epey dolgundur.

not: artık lisans programı da açılmıştır anadolu üniversitesi bünyesinde.
hesabın var mı? giriş yap