şükela:  tümü | bugün
 • darbecileri kınadığı için rektörü tarafından "cezalandırılan" muğla üniversitesi öğretim görevlisidir.

  1 mart 2006'da abbas güçlü'nün genç bakış programına katılarak "idamları imzalarken elim titremedi" diyen kenan evren'i protesto etmek amacıyla, program sonrasında odasının kapısına "çalıştığım üniversitenin bir darbeci generale kucak açmasından utanıyorum ve protesto ediyorum" yazan hattatoğlu, önce rektör şener oktikten "uyarı" cezası aldı, sonrasında ise öğretim üyeliği kadrosundan çıkartıldı. yardımcı doçentlik kadrosu yenilenmeyen dilek hattatoğlu, üniversitede öğretim görevlisi olarak görevlendirildi.

  yrd. doç. dilek hattatoğlu hakkında ceza kararı veren rektör oktik, uzun yıllar bp'de çalışmış, 1996 yılında kendi ifadesiyle "firmanın işlerini görebilmek" için ingiltere vatandaşlığına geçmişti. şener oktik, avrupa birliği ile yürütülen müzakerelerin eğitim başlığında üniversiteleri temsil eden bilim adamı grubu içerisinde de yer alıyor.

  kaynak: sol.org.tr
 • "görüşü olmayan insan aydın değildir. görüşü olup onu yüreklilikle savunamayan insan da aydın değildir... katılırlar ya da katılmazlar, o başka. ancak görüşünü yüreklilikle savunan insanın üstüne, hele bir üniversitede, kaba kuvvetle gidenler, aydın hiç değillerdir... "

  (bkz: tolga yarman)
 • bir aydin, ogretmen hepsinden otesi bir insan olarak haklarinin verdigi uzere gecerli ve gerekli protestosunu yapan fakat hangi akila hizmetse "cezalandirilmayi" kendisine hak gorenlerin yasadigi bir dunyada baska bir dunya yaratmanin pesinde olan ender kisilerden...
 • çalıştığı üniversitenin kenan evren'e kucak açmasını eleştirdiği için rektör tarafından hakkında açılan soruşturma nedeniyle aldığı disiplin cezasının ifade özgürlüğünü ve adil yargılanma hakkını ihlal ettiği iddiasıyla insan hakları avrupa mahkemesi'ne başvuran akademisyen. mahkeme'nin geçtiğimiz günlerde hükümete sorduğu soruları için tıktık.
 • david riches'ın alanının önemli eserlerinden ayrıntı yayınları'nın bastığı antropolojik açıdan şiddet isimli inceleme kitabı türkçeye çeviren çevirmen.
 • muğla üniversitesi'nde derslerini zevkle izlediğim aydın ve güzel kadını..
 • darbecileri kınadığı için kendisine verilen disiplin cezasına karşı mücadelesi, yıllar sonra sonuçlanmış kişi.
  aihm'in kararıyla tc, kendisine verilen haksız disiplin cezası için 2 000 euro tazminat ödeyecek.
  az mı? evet. ama önemli olan kazanmış olması. 2006'da aldığı disiplin cezasına ilişkin açtığı davaları kaybedince, iç hukuk yollarını tüketip 2009'da davayı aihm'e taşımıştı. ve tam 10 yıl sonra aihm kararıyla, temel bir insan hakkı olan ifade özgürlüğünü ihlal ettiği, yani haksız bir ceza olduğu, tazmin edilmesi gerektiği tescillenmiş oldu.
  facebook'ta "direnen kazanır. ve yalnız değilim. hiç olmadım." demiş.
  darısı diğer direnenlerin başına diyeyim ben de.
 • şu ana kadar aldığım en iyi derslerden birini vermiştir. kendi alanım olmaması rağmen dışarıdan aldığım bir derste beni gerçekten akademide olduğumu hissettirmiştir.
 • ismini görünce heyecanlandım, korktum, bir şey oldu sandım.
  lisansımın en güzel derslerinden birini - kadın incelemeleri - kendisinden aldım, ne şanslıymışım.

  bir zamanlar o'nun, ali osman gündoğan, doğan özlem, koşar hız hocalarımın öğrencisi olmak...

  sağ olsunlar.